úterý 25. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Inspirace > Na cestách > Námořník v Paříži

Námořník v Paříži

06.08. 2008 | Na cestách Vložil(a): Jirka
Eifelovka z náměstí Trocadero
Eifelovka z náměstí Trocadero

Je krásné léto, doba dovolených a taky cest za hranice. Samozřejmě že čtenář těchto stránek bude směřovat cíl své cesty někam na pobřeží, kde jsou k vidění lodě, zejména plachetnice, ale lodě se dají potkat i tam, kde byste je příliš nečekali… Třeba vám taky přijde vhod malá inspirace pro zpestření návštěvy Paříže.

Já jsem měl možnost být na víkend v Paříži letos zjara. Samozřejmě, Paříž je nádherná, zajímavá, podmanivá a stojí za to ji navštívit – to je bez diskuze. Protéká jí sice řeka Seina, ale dá se tam očekávat něco více než výlet parníčkem po řece? Ano, dá, a byl jsem překvapen.

Už tam jsem odjížděl s informací, že na náměstí Trocadero je Námořní muzeum v paláci Chailot – je to jen kousek od Eiffelovky . Takže jedno dopoledne jsem věnoval návštěvě tohoto muzea. Hned první exponát – ještě ve vstupu do muzea mi vyrazil dech – krásný dvoustěžník s trupem dlouhým přes tři metry a nádhernými detaily. Myslím, že to každého podnítí k cestě dále k pokladnám. Vstupné bylo 9 € za osobu a fotografovat se může v muzeu bez omezení (tedy bez omezení ze strany muzea, protože špatné světlo a skleněné vitríny mnoho fotek nedovolily).

Vstupní sál je zaplněn fragmenty skutečných lodí – klounovými figurami, zlacenými řezbami, na stěnách jsou rozměrné obrazy zachycující námořní výjevy – bitvy, přístavy, prostě vše co se týká lodí a moře. Na tento sál navazují další a další prostory zaplněné modely plachetních lodí od středověku po současnost. Plachty jsou postupně vytlačovány párou a pára ustupuje zase dnešním lodím, tak jak je známe. Tedy jakýsi chronologický vývoj v konstrukci lodí. Modely jsou perfektně provedené a některé jsou opravdu obří.

 

Další část muzea je věnována stavbě lodí, splétání lan, nářadí.

 

 

Zajímavá byla i část věnovaná navigačním přístrojům, kompasu, hodinám, astrolábu, sextantu a logu.

 

 

 

Co jsem v muzeu postrádal, byla část věnovaná francouzskému jachtingu – možná to bylo dáno tím, že se připravovala a právě nyní probíhá tematická expozice věnovaná slavnému Eriku Tabarlymu (uplynulo právě deset let od jeho smrti).

 

Jedna část muzea patří do říše snů – přes prosklenou stěnu je možno nahlédnout do dílen restaurátorů, kde se opravují, restaurují a vyrábí exponáty pro muzeum. V muzeu je také obchod s literaturou, obrázky, pohledy, plakáty – škoda jen že je vše francouzsky – dalo by se vybrat.

 

Druhá zajímavost, která mne překvapila a potěšila je v parku před Lucemburským palácem Jardin du Luxembourg.

 


Přímo před palácem je osmiboké jezírko po jehož hladině se prohánějí malé plachetnice – řekněme NSS-B – s gaflovým oplachtěním. Jezírko je obklopeno dětmi a rodiči a je na to opravdu krásný pohled. Dají se půjčit i včetně dálkového ovládání na půl hodiny, na hodinu – je to na vás. Toto dálkové ovládání je zcela bezpečné – nedochází k zarušení, i když je lodí na hladině někdy více než dost.

 

 

 

Tím ovládáním je totiž asi metr a půl dlouhý bambusový prut, kterým se loď nasměruje, odrazí, přitáhne, posune – prostě co je potřeba. Lodě tedy nemají otočné kormidlo, i plachta je nastavena napevno, nicméně se lodě proháněly sem a tam velmi svižně – foukalo tak akorát.

 

 

Tak mne tam napadlo – jak by se asi vyjímaly naše lodě s tak krásnou palácovou kulisou v pozadí?

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz