čtvrtek 25. duben 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Teorie > Technické údaje lodí

Technické údaje lodí

28.07. 2009 | Teorie Vložil(a): Jirka
rozměry trupu
rozměry trupu
Pokud začnete hledat předlohu pro svůj nový model v literatuře, na internetu a v časopisech, narazíte možná na problém s mírami udávanými ve výkresech, a článcích. Pokud nebudou úplně chybět, tak možná pro vás budou uvedeny ve zvláštních jednotkách, a nebo jsou podivně nazvány cizím jazykem nebo zkratkami. Navíc otázka měřítkového přepočtu například výtlaku není jednoduchá, jak již se objevilo v diskusi na stránkách. Proto vznikl tento článek a také Kalkulátor Minisail, který vám s tímto pomůže.

 

LENGTH – délka

Používají se různé způsoby a hodnoty pro vyjádření délky. Jedním z nich je například rozměr označovaný LOD  (Lenght On Deck / délka přes palubu) – tedy pravá délka trupu s vynecháním přesahujících vybavení lodě, jako je například zábradlí. Častěji je ale vidět LOA (Lenght Over All / největší délka) tedy délková míra se všemi přesahy, jako je například čelen (bowsprit) a / nebo otěžový výložník (boomkin).

LENGTH WATERLINE (LWL) – délka na hlavní (konstrukční) vodorysce

Tato míra je velmi důležitá – jak u skutečných lodí, tak i u našich modelů, kdy vstupuje do kalkulačního vzorce pro výpočet hendikepu. Tato míra na skutečných lodích by neměla být včetně kormidelního listu – tedy končí na místě, kde zadní vaz protíná konstrukční vodoryska – tedy rovina hladiny při očekávaném zanoření trupu.

BEAM - šíře

Je největší šířka lodního trupu a je často vyjádřena parametrem Beam(max). Pak ještě další parametr může být Beam WL – tedy největší šířka trupu na hlavní vodorysce.

DRAFT – ponor (někdy psáno draught)

Je to ponor, měřený od LWL až po nejvíce zanořený bod trupu (kýl, kormidlo, spuštěná ploutev). Samozřejmě se mění s nákladem a přibývajícím vybavením lodě během její historie a lze říci, že skutečný (projektovaný) ponor se liší od skutečného.
DESIGNED DRAFT (fairbody draught) – konstrukční ponor je svislá vzdálenost od hlavní vodorysky k horní kraně kýlu.
FREEBOARD – volný bok, je svislá vzdálenost mezi rovinou hlavní vodorysky a nejnižším bodem palubní obšívky.

 

 

Všechny tyto míry jsou jednoduše připočítatelné v daném měřítku. Jediný problém jsou různé jednotky. Protože spousty lodních plánů vznikaly v Anglii a Americe, je nutno se vyrovnat s takzvanými imperiálními mírami – tedy údaje ve stopách, palcích a yardech. Pro NSS je nejpodstatnější délka na konstrukční vodorysce označovaná LWL, která přímo vstupuje do vzorce hendikepu modelu. Míry další jsou samozřejmě podstatné pro zhotovení modelu a zejména pro to, aby se model dal přemísťovat autem dát na vodu a také doma někam uložit.

 

SAIL AREA – plocha plachet

V plánech, které se objevují v publikacích, jsou většinou naznačena celá řada oplachtění pro různou sílu větru – od plného oplachtění až po bouřkové. V údajích pak je většinou uvedena max. sail area – tedy maximální plocha plachet kterou oď mohla nést. Pro model a výpočet jeho koeficientu samozřejmě vyjděte z finálních rozměrů plachet modelu. Pro výpočet plochy plachet, které se překrývají (například genua) se překrytá plocha nepočítá a počítá se plocha tzv. náhradního trojůhelníka. Na hodnocení, respektive pro údaje o modelu se pak uvede maximální plocha plachet modelu s tím, že je samozřejmě možné plochu plachet zmenšit tak, aby byla jízda s modelem bezpečná při aktuálním větru.

Sail area je nejčastěji udávána opět v imperiálních jednotkách – tedy ve sqr feet, tedy ve čtverečních stopách. Další užívanou jednotkou jsou metry čtvereční. Jde o míru plošnou – tedy „na druhou“

 

 

DISPLACEMENT – výtlak

Jedná se o skutečnou váhu lodi, včetně všeho vybavení, nákladu (tanky na vodu, pohonné hmot atd.) U námořních lodí je to tedy váha mořské vody vytlačená lodí, když pluje. Většina konstrukcí udává v parametrech ale výtlak s polovinou nákladu, posádky, provozních kapalin atd. Pro údaje modelu se uvádí celková hmotnost modelu včetně například baterií. Na hodnocení je váha, tedy je možno jednoduše model převážit. Tady se nám matematika komplikuje ještě více – jedná se o kubické míry – tedy „na třetí“

 Základní vztahy jsou:

 
 
 
 
 

1 in ... 0.0254 m                              1m ... 39.36996 in
1 ft .... 0. 3048 m                            1m ... 3.28083 ft
1 sq ft .... 0.09290304 m2               1m2 .... 10.76391 sq ft
1 lb (pound) ... 0.4535924 kg         1kg .... 2.204621 lb (pound)

 

Přepočet sice jednoduchý je, ale sedíc před počítačem Vás jistě napadlo, proč jej nevyužít? Proto se zrodil Kalkulátor Minisail, nejprve u mne v Excelu a později díky Zbukymu i webový, na těchto stránkách. Je plně funkční a ještě plánujeme nějaké doplnění funkcí.

 

 

 

 Kalkulátor Minisail

Co kalkulátor umí?

Zvládne přepočty délkových, plošných a objemových údajů podle zvoleného měřítka. Můžete si tedy zadat rozměry předlohy a to dokonce v metrických a nebo tzv. imperiálních mírách (stopy, palce, …) a pak po zadání měřítka kliknutím na tlačítko „spočítej“ dostanete očekávané rozměry modelu. Lze si tedy pohrávat s měřítkem a sledovat, kolik například model bude mít výtlak (hmotnost) a jestli jej zvládnete dát na vodu.

Jak se kalkulátor používá?

  1. Jméno lodě můžete vyplnit, pokud si výsledky budete například tisknout.
  2. Vyplňte měřítko 1: , které budete chtít uplatnit.
  3. Do sloupečku předloha vyplníte údaje, které máte k dispozici.
  4. Můžete je zadat v různých jednotkách, stačí zvolit jednotky na roletce za mírou.
  5. Pokud zadáváte například délku ve stopách a palcích vložte mezi čísla mezeru.
  6. Do políček „vlastní:“ je možno zadat další délkové míry, které o předloze máte (délka ráhna, výška stěžně, ... ) tedy popis a vedle hodnotu.
  7. Pole „rychlost“ vám spočítá tzv. maketovou rychlost modelu podle jeho měřítka.

Stiskněte „Spočítej“ a v pravém sloupečku se objeví hodnoty předlohy přepočítané v zadaném měřítku. Pokud změníte měřítko nebo hodnoty předlohy, tlačítko „Spočítej“ vždy přepočte výsledky znovu.

NSS koeficient?

Pokud zadáte tři parametry, důležité pro výpočet koeficientu NSS – tedy délku na vodorysce, výtlak a plochu plachet a doplníte i svůj odhad bodového hodnocení, kalkulátor vám vypočítá i tyto koeficienty. Parametry pro výpočet NSS koeficientů mohou být zadány buď na začátku tabulky podle skutečné lodě, takže po zadání měřítka lze rychle vidět, jaký koeficient bude model mít. Lze tak jednoduše vyzkoušet, co změna měřítka s koeficientem udělá.

 Jak na to?

  • Potřebné údaje pro výpočet NSS koeficientů jsou vyznačeny tmavě modrým orámováním.
  • Pokud chcete počítat koeficient pro již existující model, zadejte jeho skutečné (modelové) rozměry přímo do druhé části tabulky (očekávané / přidělené body, mm, m2 a kg).
  • Stiskněte „Spočítej“ a dole se objeví hodnoty koeficientů.  
  • Celou stránku lze vytisknout přímo z prohlížeče.

 

Kalkulátor naleznete v menu a nebo zde.

Jirka

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 310
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz