úterý 25. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Teorie > Google a minisail

Google a minisail

13.12. 2010 | Teorie Vložil(a): Jirka
google & minisail
google & minisail
Nejprve varování, pokud máte málo času na sezení u internetu, protože například se chcete věnovat rodině, dokončit loď nebo máte jiné práce až nad hlavu, určitě neotvírejte a nečtěte tento článek. Pokud čtete dále, možná si říkáte ... to je jasný, vyhledávat v google, pche co se o tom dá psát a co nás straší? Jenomže, ač nemám rád globalizaci (nebo to, co je tím nazýváno) tak se mi přístup a nové funkce spojené s google u globálního prostředí internetu líb.

Google totiž umí více než jenom vyhledávat. Teď se omlouvám všem těm, pro které je to vše známá věc, ale záběr google na poskytování služeb (zdarma) je čím dál tím širší a tak mnohým možná řeknu něco nového a užitečného. Proto jsem některé služby pro vás vybral a trochu popsal, případně dal přímý odkaz na to, aby jste si službu google vyzkoušeli. Samozřejmě nemám patent na rozum a tak zase naopak někdo umíte víc nebo používáte službu jinak a líp ... tak sem s informací - bude pro všechny.

 

Vyhledávání

Tady asi není o čem psát, snad jen pár tipů: Základy vyhledávání jsou popsány tady ...   Samozřejmě znáte a používáte, nicméně i ostřílení kozáci, kteří strávili hodiny před obrazovou, najdou inspiraci pro rozšířené vyhledávání kdy se dá zpřesnit dotaz - tedy šetřit čas při procházení výsledků. 

 

 

 Překlady textů i stránek

Další, co může pomoci je překladač google. Zkuste si, jak je přeložena stránka známého francouzského časopisu MRB ... tedy tady ještě přeložena není - až kousek dále. Pokud neumíte vůbec francouzsky, jako já, a hledáte například nějaký plánek či obsah čísla tak vám překlad stránky časopisu MRB jistě trochu ulehčí hledání. Samozřejmě, je to strojový překlad, který je nutno brát s velkou rezervou, ale zase lepší než nic. Pokud se tedy chcete dovědět o čem se na stránce píše, případně se zorientovat v neznámém jazyce klikněte na tento link http://translate.google.cz/#en|cs| nastavte si jazyk a do boxu napište webovou adresu vámi hledané stránky (můžete i větu, odstavec, ...) a klikněte na Přeložit.

 

Pár linků na zajímavé stránky s překladem je zde:

http://minisail-ev.de/     ... němčina
http://www.minisail-classic.de/   ... němčina
http://www.vilma.dk/OMS/OMS.htm   ... co takhle dánština? 
http://www.rcsailboatguide.com/ ... a samozřejmě angličtina :-)

 

Obrázky, videa, atd ...

Určitě umíte vyhledávat přímo obrázky , které vás zajímají. Jde nastavit jejich velikost (aby stály za to). Tady musím trochu varovat - názvy obrázků mnohdy nesouvisí s obsahem obrázku a naopak. Tedy můžete tenpravý, který někde čeká, lehce propást. Takže spíše je to možno použít pro rychlé zjištění zda náhodou ...
Před závěrečným bombónkem jen připomenu, že naše galerie z akcí (Picassa), které obětavě ze záplavy fotek tvoří Miloš Kuba Jakubík, případně videa jsou také funkční díky obrovskému záběru firmy google. Už tam máme umístěno pěkných pár fotek a také videí ...

 

Knihy na Google

Poslední, co dnes zmíním je služba KnihyGoogle. Je to hodně diskutovaná služba, kdy jsou knihy skenovány a jejich obsah je více nebo méně přístupný uživatelům této služby. No, lze říci že knih, které jsou k dispozici zase není až tak mnoho, navíc jsou přístupné jen zčásti, ale i to je velmi zajímavé. Jak je to s autorskými právy je popsáno na stránkách google . Já souhlasím s přirovnáním že je to stejné, jako když si zajdete do knihovny, nebo obchodu s knihami, vezmete do ruky knihu, která vás zaujme a zalistujete si v ní. Pak se můžete rozhodnout, zda si knihu půjčíte (můžete si zajímavé opsat, oskenovat atd. i když by jste neměli), případně si knihu koupíte.... a to už vám vydavatel zatleská. Přiznám, že když jsem vloni službu poprvé objevil, tak jsem měl chvíli pocit vyhozených peněz za některé z knih, které jsem si za nemalé peníze koupil. Ale pak jsem zjistil, že knihy nejsou celé, čas od času se změní práva na přístup ke knize (zmenší se počet zveřejněných stránek) a navíc, kniha v ruce je přeci jen něco jiného.

Aby jste měli možnost začít vyhledávat knihy, připravil jsem pro vás pár knih do Knihovničky minisail.cz pro prohlédnutí . Užijte si jich.


Jirka

 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz