pondělí 24. leden 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Těrlická plachta 2018

Těrlická plachta 2018

28.10. 2018 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2018  000.JPG
Těrlicko 2018 000.JPG
Koncem září se majitelé a provozovatelé plachetnic NSS po roce vrátili na Těrlickou přehradu u Havířova, aby letos naposledy smočili kýly svých plachetnic v soutěžním reji na českém území. Jak bývá zvykem, zahraničních účastníků dorazilo více než domácích. Ale nepředbíhejme. 
 
Jelikož jsem letos neměl žádnou akci v Praze, po které by bylo výhodné jet z metropole na dálný východ vlakem jako minule, usedl jsem ve čtvrtek ráno do auta, do kterého jsem přibalil plachetnici General Zaruski a vydal se na cestu napříč republikou. Po sedmi hodinách jsem 400km cestu zdárně absolvoval a s radostí vystoupil v cíli, kde již čekali ti, kteří to neměli tak daleko (při zpáteční cestě jsem v neděli dálnici u Olomouce opustil a cestu do Písku tak zkrátil o hodinu a půl). 
 

Zprovoznění plachetnice jsem ponechal až na ráno a raději se zapojil do večerních debat, přičemž jsem z auta vytáhl snad všechny svršky, které jsem si připravil. Teplo již bylo. Po všechny dny to v chatce nebylo o mnoho lepší, a tak jsem se v ní zdržoval jen minimálně zabalený do spacáku, a pokud to jen trochu šlo, přes den vyhledával spíše slunná místa (myslím, že nejchladněji bylo v sobotu).

 

Vraťme se k samotné soutěži: Dorazilo několik modelářů ze Slovenska a bezpočet z Polska. Polská skupina využila příležitost a přivezla také plachetnice RG-65, pro které byla rovněž vypsána soutěž. Ostatně z českých luhů a hájů nejspíš vyplulo více modelů RG-65 než plachetnic NSS, což je jistě způsobeno rozdílnou energií nutnou k pořízení modelu.

 

Ačkoli šlo o poslední akci roku, dočkali jsme se křtu jedné novinky na poli NSS z loděnic pořádajícího klubu MK Slezsko Český Těšín. Jelikož mě stavitel Tonda Kincl žádal, abych plachetnici z Buenos Aires nefotil, protože není ještě hotová, více o ní neprozradím a počkáme si na oficiální premiéru na vodách Kristýny 2019 (všímavější jedinci ji na fotkách jistě objeví).
 
V pátek se soutěžilo o buchty. Myslím, že se stihly čtyři jízdy a že se jelo bez rozdílu tříd. Není tedy žádným překvapením, že zvítězila plachetnice RG-65. 
 
V sobotu již probíhaly jízdy RG-65 odděleně od NSS, takže ti, kdo mají modely obou tříd, nemuseli řešit dilema, jakou nasadit. Jestli mě paměť neklame, příliš silně nefoukalo a jednu jízdu nastalo hotové utrpení, kdy se modely ze svého místa prakticky nehnuly.
Nedělní dopoledne zpestřila půldruhé hodiny dlouhá regata. V té již byla účast slabší, jak se někteří chystali na odjezd domů či přímo odjeli, aniž by vyčkali na vyhlášení výsledků.
 
 

Text: Ladous
Fotografie: Pepa Mrákota a Jirka ?

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Leden 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Log
Článků: 270
Akcí: 15
Uživatelů: 101
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz