středa 07. prosinec 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Velké Dářko 2019

Velké Dářko 2019

25.08. 2019 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Velké Dářko 2019  000.JPG
Velké Dářko 2019 000.JPG
 
Začátek srpna patřil na největším rybníce Českomoravské vrchoviny Velkém Dářku již tradičně Poježděníčku, soutěži maket historických RC plachetnic. Po dvanácté se setkali příznivci těchto modelů v loděnici TJ Žďár nad Sázavou, která nabízí útočiště nejen účastníkům, ale především pěkné zázemí pro lodě.
 
Většina účastníků přijela již ve čtvrtek. Závodníci měli tak prostor projet se po hladině rybníka ještě před samotnými závody. V pátek a v sobotu se jely každý den tři jízdy a po zapsání časů všech šesti jízd se provedlo vyhodnocení a vyhlášení výsledků. V neděli čekala na závodníky závěrečná regata, která se jela hodinu a zvítězit v ní může opravdu jen ten nejrychlejší.
 
 

Celkem se zde představilo 18 modelů plachetnic. S rozhodčími a dalšími ochotnými pomocníky tu byla docela velká sešlost 25 lidí, která vždy najde zázemí a možnost posezení ve velkém stanu zvaném cirkus.

 

 
Po sestavení modelů si každý na vodě vyzkoušel, co pro něj Dářko připravilo. Mírný vítr je žádoucí a nezbytný, ale při velkém větru a nárazech, kde se po hladině začnou tvořit velké vlny, raději každý loď manévruje ke břehu, aby ji neutopil, což už se na „moři Vysočiny“ stalo. Z bójek je postavena trojúhelníková trať, kterou lodě projíždí za stanovených pravidel, obdobně jako u opravdových lodí. Rozdílem ale je, že na lodi není posádka, ale spojení s lodí zajišťuje vysílač v rukou modelářů a přijímač na lodi. Často padají dotazy, zda lodě mají motor a jak se ovládají. Zkušení závodníci vždy ochotně vysvětlí, že hnací silou je vítr a že záleží jen na zručnosti a zkušenosti toho, kdo loď řídí, jak nastavuje plachty a kormidlo, aby loď jela požadovaným směrem.
 

Po součtu pátečních a sobotních jízd zvítězil v závodě maket historických RC plachetnic „H“ Michal Šenekel s lodí Mariquita. Druhé místo obsadil loňský vítěz Josef Mrákota s lodí Jolie Brise a třetí skončil Milan Kroupa s lodí Eleonora. Nedělní regatu ovládl stejně jako vloni Michal Šenekel, stříbrnou příčku vybojoval Milan Kroupa a na bronzový stupínek si dojel Láďa Folkman s lodí Lulworth.

Celé setkání není jen o jízdách modelů, ale je to jedno z mnoha setkání nadšených modelářů, kde jde i o popovídání, výměnu zkušeností, legraci, zpívání při kytaře, jak to mezi dlouholetými přáteli bývá.

 

Text: Irena Rosenbergová

Foto: Pepa Mrákota, Vláďa Bláha, Štefan Ábel, Jiří Kreisel

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jiri Host Kreisel | 25. 08. 2019

Děkuji všem, kdo mi poslali fotky a zejména Irče za poskytnutí výsledkového servisu a textu.

Bylo tam fajn ;o)))
Jirka

Další články v rubrice

Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Log
Článků: 291
Akcí: 15
Uživatelů: 110
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz