čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > X. Těrlická plachta 2020

X. Těrlická plachta 2020

18.10. 2020 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2020  001.jpg
Těrlicko 2020 001.jpg

V pátek 25. 9. 2020 ráno se u Těrlické přehrady začali sjíždět první závodníci a hned po přivítání pomalu začali připravovat své modely plachetnic na start první rozjížďky v kategorii RG-650. Chvílema pršelo, chvílema svítilo slunce, chvílema se zdálo, že vítr všechno odfoukne a potom zase nefoukalo vůbec. Počasí si s námi zahrávalo, ale my jsme se nedali. 


Po první rozjížďce RG-650 a na řadě byla kategorie NSS (NSS-A, NSS-B a NSS-C). Počasí se ustálilo, sluníčko hřálo a my mohli konečně pokračovat v závodech. Kategorie se střídaly, lodě díky technickým problémům ubývaly, posílaly pro své modely záchranný člun, který chvílemi ani nestíhal. Závodníci ale měli velkou motivaci, protože výhra byla opravdu sladká -Tradiční Těrlická buchta.

 


Následující den se odjela první rozjížďka RG-650 a na řadu přišlo vyhlášení vítězů Tradiční Těrlické buchty. Skvělou cenu obdrželi tito závodníci: Jan Kmiecik (dokonce za dvě kategorie), Dalibor Sebera, Bogdan Śliwa, Jerzy Bularz a Marek Kołaczyk. Buchty snědli během chvilky a šlo se na vodu. Závodníci si užívali své větrem napnuté plachty. Mezi závody Sebastián Walenta vyzkoušel svůj pokus v podobě modelu trimaranu. Závodníci se přišli podívat na tento netradiční model, ale už netrpělivě čekali na další jízdy.
Během odpoledne některé modely odjely spoustu kol, některé se však stávaly neovladatelnými a jeden z nich dokonce odplul až na druhou stranu přehrady. Tam byla vyslána první pomoc kolem přehrady. Největší tragédie se stala k večeru, kdy zamířil ke dnu model historické plachetnice Vamarie. Záchranná mise začala okamžitě. Pokusy zaháknou loď na hák a vytáhnout ji, ale byly marné. Byl sehnán kontakt na polské potápěče a domluvili se, že následující den přijedou a pokusí se jí vytáhnout. Večer jsme se odebrali ke grilu, něco jsme snědli, něco vypili a šli jsme čerpat sílu na další den.
 

Po probuzení jsme začali chystat poslední závodní den. Regata byla napínavá. Někteří závodníci jeli celou dobu, někteří volali člun pro záchranu modelu, někteří po projetí cílové čáry model zkontrolovali, vyměnili plachty, vypumpovali z něj vodu, udělali drobné úpravy a poslali model zpět na vodu. Regata by se v tu chvíli dala přejmenovat na „Poslední přeživší“. Po hodině a půl čistého času závodu se vytáhly poslední modely z vody a rozhodčí se obebrali do soukromí a spočítali výsledky, které vzápětí vyhlásili. 
Zdálo by se, že Těrlická plachta byla u konce. Avšak opak je pravdou. Přijeli potápěči, zjistili v kterém místě by mohla být utopená loď a začali se oblékat do neoprenů. Jeden si na sebe navlékl vestu s kyslíkovou bombou a veškerou výbavu, kterou by mohl pod vodou potřebovat a druhý byl připraven na jištění z člunu. Čas ubíhal a stále nic, až najednou… Potápěč se vynořil a v rukou měl loď, která byla celý den nezvěstná. 

 

Účast na letošních závodech byla sice menší, ale i přesto mezinárodní. Všichni se na Těrlické plachtě pobavili, užili si prodloužený víkend ve skvělé společnosti fanoušků rádiem ovládaných plachetnic. Nyní se všichni můžeme těšit na další ročník Těrlické plachty. 

Text: Valentýna Bujnošková
Foto: Jana a Valentýna Bujnošková, Franta, + kol. (kompletní galerie na Rajčeti)

 

Výsledky

 SOBOTA 26.9.2020 
NSS-A 
1. Jan Kmiecik 
2. Tomáš Jakeš 
3. Bogdan Śliwa 

NSS-B 
1. Marek Kołaczyk 
2. Rosťa Dyba 

NSS-C 
1. Dariusz Pieczka 
2. Pavel Urbančík 

RG-650 
1. Stanislav Šereda 
2. Dalibor Sebera 
3. Andrzej Chałaszczyk 

 

NEDĚLE 27.9.2020 
Regata NSS 
1. Pavel Strenk 
2. Rosťa Dyba 
3. Jan Kmiecik 

Regata RG-650 
1. Stanislav Šereda 
2. Dalibor Sebera 
3. Ireneusz Żywica
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jiri Host Kreisel | 18. 10. 2020

Počasí nic moc, situace nic moc.... a přesto se akce uskutečnila - díky tvrdým palicím "severomoravské sekce". Tak nakonec ten celý rok 2020 byl na setkání (navzdory situaci) stejně bohatý jako roky minulé. A to i s diváky.
Hip hip hurá za to, že máme pořadatele, kteří jdou do různého rizika, aby se setkání mohla uskutečnit.

Díky Vám,
Jirka

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz