čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Jak bylo v Bakově nad Jizerou  (2023)

Jak bylo v Bakově nad Jizerou  (2023)

27.05. 2023 | Z akcí Vložil(a): Jirka
000.jpg
000.jpg

Včera jsme se vrátili z Bakova, a proto dnes začínám psát článek o tom, jaké to bylo u plachetnic očima soutěžící nemodelářky, takže technické informace opravdu nečekejte 😊. Přijeli jsme s Pepou do areálu Včas opravdu včas. Okolo desáté jsme se na recepci potkali s Otou Holanem a hlavně s úžasnou paní recepční Danielou Pěničkovou. Už v tuto hodinu jsme dostali klíče od chatky a mohli se nastěhovat. Chvíli před námi přijel i Milan Kroupa s „celým cirkusem“. Tedy, myslel si, že s celým. Protože když jsme mu přijeli pomoct stavět stan, našli jsme pouze postavenou střechu a Milan ani jeho bydlík nebyli. Odpoledne jsme se dozvěděli, že se mu někde „vypařila“ větší část stanu, a tak nejdřív ji hledal, ale potom přivezl náhradní díly. My tedy místo stavění stanu jeli na cyklistický výlet směr Mladá Boleslav. Můj největší zážitek z tohoto města byl výtah, který nás i s koly vyvezl z úrovně mostu přes Jizeru o cca 30 metrů výš do centra města. Úžasný nápad 😊.
Po návratu do Včasu jsme pozdravili všechny kamarády, které jsme našli. Díky Rosťovi a Andrejce Dybovým jsme odhalili i chatku, kde bydlela Slezská sekce. A protože nebylo žádné teplo, šli jsme si do své chatičky zatopit a povečeřet. No, netrvalo dlouho, a naše chatka se začala zaplňovat. Bylo tam teplo, bylo co pít, i nějaké zobání se našlo, a tak jsme tam pospolu vydrželi nějakou tu hodinu přes půlnoc.
 

Pátek, 19.5.2023

I když všude hlásili, že v pátek už bude hezky, tak ráno v Bakově byla ještě psí zima. Brr. Ale program byl jasně daný. Vzhledem k tomu, že náš nejvyšší šéf (Standa Jakeš) si na oficiality a dlouhé projevy nepotrpí (zaplať Pánbůh), bylo zahájení 1. a 2. soutěže MiČR vcelku krátké, ale dozvěděli jsme se vše, co jsme potřebovali. Na našem startovišti jsme začínali jezdit v 10 hodin, což byl ten správný čas i pro vítr.  Trať odpovídala možnostem vodní plochy a díky tomu, že většinou foukalo proti nám, byly podmínky vcelku pohodové po celý den, i když v podvečer vítr slábnul. Poslední jízda byla určena kategorii B+C, takže většině lodí to nevadilo. Jen Milan Kroupa by pro svou Berbici (kat. C) potřeboval vítr silnější. Abych nezapomněla – po delší pauze mezi nás zavítal Jarda Zeman se svým Briliantem. Myslím, že tahle dvojka potřebovala k vodě jako sůl a doufám, že jim s námi bylo dobře.
Večer jsme se pro změnu sešli u grilu, který bravurně obsluhoval Pavel Strenk a potom také jablonečtí junioři (někteří už bývalí – David a Ondra 😊). Přiznám se, že původní Pavlův nápad, aby gril byl před naší chatkou, jsme s Pepou zamítli, protože představa dalšího flámu do pozdních nočních hodin byla odstrašující 😊. Jojo, holt léta přibývají a už tolik nevydržíme. Ale s chutí jsme si zazpívali za doprovodu kytary, na kterou výborně hrál Rosťa. 

 

Sobota, 20.5.2023

Sobotní ráno mile překvapilo. Nejen že svítilo sluníčko, ale už po ránu bylo tepleji. K naší radosti bylo celý den skoro jasno (honily se mraky, ale ty byly krásný) a foukalo. Počet rozhodčích se rozšířil o krásného pejska (nepíšu jméno, abych ho nezkomolila), kterého měli dočasně v péči Jakešovi. Opět jsme začínali v 10 hodin a končili okolo půl šesté. Nálada mezi soutěžícími byla dobrá, protože vítr byl dobrý. Většina z nás postupně odkládala teplé mikiny a dlouhé kalhoty, abychom večer zjistili, že máme spálené ruce, zátylky, výstřihy a nosy. Jo, holt první větší sluníčko se na nás podepsalo…
Ještě před jízdami se na nás přišel podívat Martin Bartička, který měl svou premiéru na Kristýně. Do Bakova přijel bez lodi, respektive bez pojízdné lodi. Místo toho přivezl ukázat, na čem nyní pracuje, a také nový trup. V průběhu dne se u našeho startoviště objevil také Petr Matějka, který s plachetnicí jezdil a okolo roku 2012 nás na nějakou dobu opustil, protože mu nezbýval na modelařinu čas. Ale už je nám jasné, že mu tenhle koníček chybí, protože by se chtěl v blízké budoucnosti vrátit mezi nás. Petře, těšíme se 😊.
Po jízdách jsme někteří šli ochutnat pivo z malého pivovaru Klokočka k jejich stánku, kde se za chvíli objevil Standa a tak trochu nás (významně) upozornil na setkání zástupců klubů pod naším stanem. Že prý i zástupce leteckého klubu by měl přijít. A můj muž rozhodl, že bych měla klub Pelikán reprezentovat já. Jasně, zbyla na něj tím pádem půlka mého piva!!! Ale je pravda, že mi na to setkání přivezl na kole skleničku dobrého vína, což byl skoro artistický kousek.
Na setkání jsme se dozvěděli, jak je to s financováním Svazu modelářů a také byla řeč o soutěžích pro příští rok, ale dělat závěry, kde se která soutěž bude konat, by bylo předčasné. Otevřela se zde také otázka změny národních pravidel právě pro plachetnice. Návrh zněl jezdit 40 minut + dojezd místo vyhlášených kol, ale pravděpodobně se s tímto typem jízd setkáme spíš na veřejných soutěžích, protože jsme spojeni s Navigou, a proto na mistrovství ČR budou dál platit pravidla Navigy. 
A protože se gril v pátek osvědčil jako společenské místo, potkali jsme se u něj i v sobotu. My s Pepou odpadli vcelku brzo a výborně se vyspali. Ani topit už jsme nemuseli….


 

Neděle, 21.5.2023

Neděle byla ve znamení regaty a vyhlášení všech výsledků. Díky možnostem (či spíš nemožnostem) vody zůstala trať na regatu stejná, jako při soutěžích. Nikomu to ale nevadilo, protože si na nás rozhodčí nemohli vymyslet žádnou kulišárnu. Hodina regaty uplynula za sluníčka a dobrého větru. Pak už jsme jen čekali na vyhlášení výsledků a po rozloučení s kamarády jsme se rozjeli do svých domovů.
Poděkování
Chtěla bych poděkovat Standovi, Otovi a všem dalším, kteří se zasloužili o pohodovou a velmi přátelskou atmosféru bakovského setkání. Taky bych chtěla poděkovat tomu nahoře, že nám zachoval přízeň a poslal nám skvělé počasí a super vítr. A na závěr děkuji všem, kteří do Bakova přijeli, za pohodu na vodě i pod stanem a u grilu. V průběhu všech jízd nedošlo k nějaké vážnější kolizi lodí, a pokud se některé potkaly, zase se úspěšně „rozešly“. Nikdo se s nikým vážně nepohádal, na vodě jsme se domlouvali a udělené tresty od rozhodčích plnili, i když někdy s brbláním 😊. 
 

 

A co dodat na závěr? Těším se na Vás do Břehů!!!!
Lenka Mrákotová

 

Text: Lenka Mrákotová
Foto: Mrákotovi, Dybovi

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 27. 05. 2023

Nějaké fotky plachetnic v mém albu také najdete, byť většinou z druhého břehu - vrcholovka byla krásně vidět:
https://ladous.rajce.idnes.cz/bakov_ns_230519

ladous | 27. 05. 2023

Za sebe bych rád poděkoval za společenské večery, sešli jsme se všichni od plachetnic u jednoho ohně a nemělo to chybu.

Jabloneckým exjuniorům bych ještě rád poděkoval i za to, že převzali roli rozhodčích na startovišti F4.

Milan | 27. 05. 2023

Také chci všem poděkovat. Bylo to tam s Vámi všemi super. Jsem rád že jsem se mohl této akce zúčastnit i když jsem byl trochu nastydlý. Zdraví mě definitivně zradilo až třetí den po návratu z Bakova. Ležím teď v posteli s teplotou, kašlem a úpornou rýmou. Snad se do Buňkova dám zase do kupy...

Jiri Host Kreisel | 27. 05. 2023

Díky Lence za pěkný článek a zásobu fotek od Rosti a Pepy...
Jako by jsme tam byli, kdo jsme nebyli ;o)
Jirka Kreisel

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz