středa 12. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Netolice 2011 – klání tří plachetnic v NSS-A

Netolice 2011 – klání tří plachetnic v NSS-A

01.07. 2011 | Z akcí Vložil(a): Jirka
KR_037_001B
KR_037_001B

Zatímco většina majitelů plachetnic NSS zamířila na Slovensko, osobně jsem se v sobotu 25. června 2011 vydal do Netolic na další seriálovou soutěž. Vůbec jsem nepočítal, že by se mohla konat, ale nakonec jsem se dozvěděl o čtyřech přihlášených modelech, což sice není žádná sláva, ale malá soutěž se z toho udělat dá.

Ladous


Zatímco většina majitelů plachetnic NSS zamířila na Slovensko, osobně jsem se v sobotu 25. června 2011 vydal do Netolic na další seriálovou soutěž. Vůbec jsem nepočítal, že by se mohla konat, ale nakonec jsem se dozvěděl o čtyřech přihlášených modelech, což sice není žádná sláva, ale malá soutěž se z toho udělat dá.
Kdybych nemusel v pátek sestřenici na svatbu, jistě bych vyrazil též na Slovensko, ale takto jsem byl rád, když jsem v sobotu ráno po nějakých třech hodinách spánku neprohodil budík oknem a neotočil se na druhý bok, jak by to jistě svedli jiní modeláři, které znám.
Na místě samém se ukázalo, že modely budou jen tři. Překvapením, a to velmi milým, bylo, že podle jmen mi nikdo z přihlášených nebyl povědomý, takže jsem zajásal nad rozrůstající se NSS základnou. Záhy se ukázalo, že jde o tváře a modely, které jsem mohl vidět o několik týdnů dříve na Lužinách při Okolo Ostrova Open regatě 2011 ( S Longtze v měřítku 1:25 přijel Milan a s Blue Moon Eva, oba z KLoM Brandýs nad Labem. Mojí Legend již znáte. Pro pořádek jen uvedu, že jde ve všech případech o plachetnice NSS-A.

 


 

Pokud jde o soutěžní trojúhelník, byl oproti Plzni větší a obsahoval jednu zajímavou překážku, kterou bylo plovoucí molo, které nový provozovatel kempu instaloval asi patnáct metrů od břehu. Zde je vhodné se zmínit o tom, že se letos startoviště plachetnic přesunulo o dvacet metrů vpravo na místo, kde jsme vloni byli trpěni pouze při spouštění modelů na vodu z mola dalšího startoviště. To se letos posunulo do kempu a na nás zbyla celá „pláž“. Akorát jsme byli v obavě, že v případě příchodu plavců budeme muset prostor uvolnit.
Příští rok hodlají pořadatelé plachetnice přesunout též do kempu, kde mezi stromy vysečou přístup k vodě a do vody dají větší molo, kam by se pohodlně vešlo maximálně 10 modelářů. Osobně jsem vůči tomuto nápadu docela skeptický, jelikož řada z vás je zvyklá běhat po břehu dvacet metrů sem a tam, což by zde nešlo. Nicméně Zdeněk Tomášek, který plachetnicím velel a velí, s nápadem docela souhlasí, protože se při větším počtu soutěžících plachetnic na vodě nedá vše uhlídat a rozdělením soutěžících na více samostatných skupin by se vše vyřešilo.
Smím-li se zmínit o průběhu soutěžních jízd, tak mohu napsat, že se během nich nic dramatického nedělo. Během soboty jsme odjeli pět jízd, přičemž s výjimkou té poslední foukal solidní vítr, byť směrově nevyzpytatelný. Celkem často se celý trojúhelník objížděl proti větru, jak nestálá byla situace. Vpodvečer při páté jízdě vítr zeslábl, ale držel jeden směr, což bylo z hlediska jízdy příjemnější. Především malá Blue Moon měla s větrnými poryvy co dělat a nebylo lehké ji za vrcholem trojúhelníku ovládat, přestože měla barevně odlišenou kosatku, nedal se běžným okem rozeznat aktuální směr plavby. Není tedy překvapením, že Blue Moon málokdy dojela v limitu, pokud vůbec.
Moje Legend se střídavě předjížděla s Longtze, přičemž náskok o ¾ kola nic neznamenal. Jestliže jsem během prvních 4 jízd dojel s Legend do cíle první, během páté a šesté jízdy, jež se konala v neděli dopoledne, mně předjel Milan Janoš s Longtze.
O tom, že si mezi s sebou rozebereme vítězná tři místa, nebyl již od sobotního začátku pochyb. Co však nikdo nečekal, bylo mé první místo v obou soutěžích. Při obdobném statickém hodnocení přítomných modelů nakonec rozhodoval lepší koeficient mé Legend. Ne, že by mě vítězství netěšilo, ale nejsem na něj na soutěžích maket zvyklý. Vždyť i třetí místo by bylo mnohem lepší než mé dosavadní nejlepší umístění na soutěži, kam zavítá celá NSS plejáda. Navíc opakovaný výstup na stupně vítězů pro moji závratí trpící maličkost představoval vysokohorskou túru, a tak pevně doufám, že se v Jinolicích vše vrátí do starých kolejí a z pozice průběžného prvního místa mě rychle sestřelíte.
Na závěr si nemohu odpustit malou poznámku: Kde byli ti z vás, kteří nebyli na Slovensku?

Ladous

     

výsledky Lo19 a Lo20 / 2011

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz