pondělí 14. červen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Jinolice 2017

Jinolice 2017

15.09. 2017 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Jinolice 2017_000.jpg
Jinolice 2017_000.jpg
Pro závěr oficiální sezony (nejenom) plachetnic NSS byl vybrán osvědčený kemp v Jinolicích, kam se všechny modely tříd NS vejdou na tři tratě a také jejich majitelé mají kam složit hlavu. Počasí pro plachetnice nebylo špatné, foukal východní vítr (od hráze) a přes den se stáčel na jižní. Po oba soutěžní dny, tedy pátek a sobotu byl v rozmezí 2 - 4 m/s. Ostatní lodě si vítr až tak neužívaly…
 

Čtvrtek

Tradiční příjezdový den trochu zkrápěly přeháňky, ale jakmile jablonecká klika postavila zázemí, tedy stan, hned bylo místo pro welcome-drink. Přes celý den postupně přijížděli noví a noví, takže se pořád něco dělo a bylo se s kým a proč vítat.  Kolem páté zaplál oheň a naplnil se avizovaný první bod, tedy odborně kontrolovaný požár s opékáním buřtů. Večer bylo docela chladno a tak se večer skoro všichni vytratili se setměním.
 

Pátek a nové lodě

Po oficiálním zahájení se rozjel kolotoč jízd. Jediný model NSS-C (Theo Franty Chmelky) byl přiřazen k NSS-A, takže na jediné trati se odjelo šest jízd i s luxusní přestávkou na oběd. Odbočím, kvalita kempu po změně majitelů mi přišla o trochu lepší.
Nové lodě? Ano, nové lodě na konci sezóny. Jirka Malhaus přivezl namísto svého Benjamina škuner Mistral. Tentýž, který známe od Štefana a Jirka také od Štefana získal plány pro stavbu. Štefan přivezl ukázat Katku a také svého Vikinga. Říká se, že nelze vstoupit do téže řeky dvakrát, ale to pro Štefana neplatí. Ten už kdysi Vikinga měl postaveného, ale to je tak dávno, že si to snad nikdo nepamatuje. A právě v tom je krása těchto stránek, kde lze ledacos dohledat. I fotku prvního Štefanova Vikinga s jiným oplachtěním.
Další novou loď přivezl Jindra Culek. Jmenuje se Atol (LWL=495mm / S=0,13m / V = 1,580 kg). Ve srovnání s jeho Reinke a trimaranem Dragon Fly je to prcek. Prcek je to i ve srovnání s ostatními loděmi. Přesto s ním Jindra odjel celý (sobotní) závod.
 
 

Páteční večer

Ten byl věnován společenským aktivitám. Byl gurmánský - někteří (asi skoro všichni) okusili račí klepeta přivezené z dalekého Švédska. Zlatý hřeb pro gurmány byl ponechán na následující večer, nicméně povídalo se o něm už v pátek. 
Současně probíhalo školení talentované mládeže, které připravil a zorganizoval Standa Jakeš. Tématem byla výroba plaňkované paluby. Nejdříve byly promítnuty fotky různých lodí a jejich palub, probrán vývoj během staletí a pak Pepa Mrákota prezentoval pokládku plaňkované paluby modelu plachetnice Svea, který ještě čeká na dokončení v Pardubické rodinné loděnici.
 
 
Hned na úvod prezentace si mezi cca 30 juniory zjednal respekt, pozornost a ticho stejným stylem jako populární učitel Igor Hnízdo v Obecné škole. Když potom třímal svazek lišt 4x2mm jako ukazovátko a popisoval detaily a triky své práce, bylo by slyšet spadnout špendlík. Junioři dostali také list se základními pravidly konstrukce plaňkování paluby, který jsem pro ně vytvořil. Dávám ho volně ke stažení. 
Po teoretické části se všichni přesunuli do improvizované dílny venku pod přístřeškem. Tam měl Standa připravenou překližku, černý papír, řezačku, lepidla a tak si všichni mohli hned nově nabyté vědomosti upevnit praktickým nácvikem. Nevím jak to dopadlo, ale svítilo se tam dost dlouho do noci a panovala tam opravdu tvůrčí atmosféra. Myslím, že se školení podařilo.
 

Sobotní soutěže

Sobotní vítr byl možná o něco silnější a tak jízdy mohly být svižné a zajímavé. Píšu mohly a také byly. Někdy až moc… Dříve platilo pravidlo, že čím slabší vítr, tím více nevinných srážek. Každý hledá co nejoptimálnější trasu, zejména u bóje, protože vzít bóji venkovním obloukem při slabém větru znamená ztrátu minut. 
V sobotu tomu bylo jinak. I přes svižnou jízdu všech lodí byla u bójí tlačenice a rozléhaly se výkřiky “proč???” a bohužel i rány z nárazů lodí do sebe. Nevím, jestli to bylo způsobeno tím, že to byl poslední ostrý závod sezóny nebo nějakou nervozitou, ale určitě to nesvědčilo o nějaké vzájemné ohleduplnosti. Heslo, míněné žertem, že je to kontaktní sport, bohužel mnozí naplnili a nebrali ohledy na ostatní. Zatím jsem ještě neviděl video natočené z dronu, ale možná se mnozí z nás u něj zastydíme. Je smutné, že touha se vecpat do jakékoli skuliny nebo rychlá otočka po po podjetí bóje, nasměrovaná do chumlu ostatních lodí, které spořádaně objíždí natěsno bóji, byl častý obrázek sobotních jízd. Touha po dobrém výsledku převážila nad radostí z jízdy a všimlo si toho hodně z nás. Snad přes zimu vychladneme a na jaře se vrátíme k ohleduplné a kamarádské jízdě.
 
Sobotní večer patřil pokračování gurmánského školení ze švédské kuchyně. Nemohu sloužit popisem jak probíhal, protože jsem se s dalšími účastnil schůze vedení klubů. Tam bylo hlavním bodem programu stanovení datumu soutěží pro příští rok. Vypadá to na společnou Třeboň (NS a NSS) rozdělenou Běleč/Buňkov a závěr pod taktovkou jubilujícího padesátiletého KLoM ADMIRAL s pomocí kluků z bývalého KLoM Česílko opět do roka a do dne v Jinolicích a všichni společně. Všechny tyto soutěže jsou pořádány jako dvousoutěže a do výsledků se budou započítávat čtyři nejlepší výsledky. Další body se týkaly (ne)fungování SMČR a KLoM, finančních toků, nefunkčních stránek, problémů a blížících se voleb vedení KLoM. Jako pozitivní hodnotím ochotu Standy Jakeše vystřídat Jana Jedličku. Oficiálně byl navržen jako kandidát všech zúčastněných KLoM do budoucí volby a Standa kandidaturu přijal.
 
 

 Nedělní ráno

Všechny předpovědi na nedělní dopoledne slibovaly déšť a bezvětří. To je nejhorší počasí pro plachetnice a tato předpověď se naplnila. Takže namísto nedělních jízd “navíc”, kdy jsme chtěli uskutečnit test nově navrženého způsobu výpočtu časů z jízdy, jsme začali pomalu bourat stany a uklízet lodě do aut pro zpáteční cestu. Na vedlejších tratích NS se ještě pilně jezdily rozjížďky o finální umístění, takže jsme docela dlouho čekali na vyhlášení výsledků. Ale to tak bývá - jedná se přece o vyhlášení titulů Mistra ČR. V kategoriiích NSS byla naplněna podmínka pro udělení titulu u NSS-A junior, NSS-A senior a NSS-B senior. Ceny předány, rozloučení a další setkání na Těrlicku? nebo až na Kristýně 3. května 2018?
 

 

Text: Jirka Kreisel
Foto: Pepa Mrákota

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Milan | 27. 09. 2017

Jó, takováto videa mám rád.Jen je škoda že podobný pohled ze shora nemůžeme mít i během kormidlování našich plachetnic. Určitě by ubylo karambolů.

Jirka | 26. 09. 2017

Do článku o Jinolicích jsem přidal slíbené video... Je to masakr ;o)
Co vy na to?
Jirka
P.S. Přidal jsem do článku ještě něco - kdo si všimne?

PavelM | 27. 09. 2017

Zdarec pánové,no jasně,přednášející profesor Pepa Mrákota !
Teda ještě že jsou tělesné tresty u nás zakázané. :-)

Jiri Host Kreisel | 27. 09. 2017

prémie za prvenství...
a taky jsem přidal koncové výsledky MiČR 2017 z nových stránek KLOM
Jirka

ladous | 16. 09. 2017

Ještě by stálo za zmínku, že započala sbírka na nové šapitó. Kdo pod ním během nedělního dopoledne posnídal, jistě pochopil proč.

Jirka | 17. 09. 2017

Je slíben samostatný příspěvek od hlavniho výběrčího.
Z Iscie Jirka

MKJ | 18. 09. 2017

Jo, laďousu, článek je napsán, peníze jsou zaparkovány. Jirka to sem vyšpulí hned jak bude mít čas či jak se vrátí z dovolené. Vybraná částka překvapí ale neměla by ukolébat :-)

Jiri Host Kreisel | 15. 09. 2017

Diskuse už je otevřena, a Vaše dojmy?

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 96
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz