sobota 18. září 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Jinolice 2018 závěr seriálu MiČR 2018

Jinolice 2018 závěr seriálu MiČR 2018

14.10. 2018 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Jinolice 2018  000.JPG
Jinolice 2018 000.JPG
Přímo pod patronací nejznámějších občanů města Jičína, tedy pozdějších emigrantů do lesa Řáholce, proběhl závěr sezóny NS závěrečnou pátou a šestou soutěží. S montáží plat standardně pomohl vodník Česílko, tedy Petr Hlava, výpočetní techniky se chopil Standa Jakeš a nesmím zapomenout na jeho paní, se kterou tvořil perfektně klapající tandem při zpracování výsledků. Celek oficiálně zaštítil KLoM ADMIRAL, který si touto soutěží přidal další akci do narozeninové oslavy svých dožitých 50-ti let. 
Již z toho výčtu kooperace je vidět, že pro uspořádání takových akcí je potřeba více lidí a to se poslední dobou (až na výjimky) nedaří v jednom klubu najít. Je otázka, kterým směrem se bude Seriál NS ubírat v dalších letech a i o tom se jednalo a rokovalo během setkání. Sezóna příští je ale pokryta.
 
Počasí se na prodloužený víkend docela dobře nachystalo, bylo příjemné teplotně a i vítr se snažil foukat příhodně a stále. Můj soukromý pocit je, že podmínky v Jinolicích jsou pro plachty vždy výborné. Letošní teplé léto zamotalo hlavu F-kařům. Ze dna rybníka vyrostla záplava trávy a už při natahování druhé tratě bylo jasné, že by modely neměly šanci se trávou, sahající až k hladině, prodrat. Takže, jedna trať musela stačit… Zvládlo se to díky zvýšenému úsilí všech.
 
Na našem tradičním plachetnicovém kolbišti tráva nebyla. Zato se tam vyrojila cela záplava čarodějnic, batmanů a již zmíněné loupežnické rodinky, vše v měřítku 1:1.  No, možná se to někomu líbí a investuje do toho nemalé úsilí a asi i prostředky, nicméně nám to docela zkomplikovalo pobíhání po břehu za nejlepším výhledem. Až teď, při psaní článku jsem zjistil, že figuríny nikdo kloudně nevyfotil, bylo toho přeci k vidění více a zajímavějšího. Tak aspoň na připomenutí…
 

Tradičně nás zajímá i soutěž parníků. Svého Schmugglera přijel namočit Michal Šenekel a také Ladous přivezl svůj paník Tollman. Ten mu zabral tolik místa v autě, že se mu tam nevešla žádná plachetnice. Tak jsme chodili fandit… V šesté soutěži, ve druhé jízdě, při dokování, na Schmugglerovi vzplál oheň. Při té smůle bylo štěstí, že model byl blízko mola. Díky tomu mohl Michal rychle zastavit přívod plynu a hasit oheň zalitím podpalubí vodou. Přesto škody vypadaly docela hrozně. Michal to vzal pragmaticky, vyjmul celý vložený parní stroj a hledal příčinu závady. Dnes už je vše opraveno a také se našlo vysvětlení – příliš velký tlak plynu a nová kartuše, která ve šroubení nedokonale těsnila, postupně zapustila podpalubí malým množstvím plynu, který se při couvání vznítil od hořáku. Nicméně i přes tuto tragédii se Michal umístil na druhém místě a získal dva diplomy – jeden normální a druhý, pamětní s ohořelými okraji.

 

Jsem rád, že se takové příběhy nedějí mezi našimi plachetnicemi. Jízdy probíhaly v poklidu, někdy za silnějšího větru ale jinak celkem spořádaně. Samozřejmě nějaké krizové situace (nejenom) kolem bójí se odehrávaly – to jaksi patří k věci. 

Účast byla mezinárodní – svou přítomností nás potěšil Štefan Ábel se Sultanou, jezdící jako NSS-C. Ani nevím, zda jeho příčné plachty okusily jinolický vítr. Pepa Mrákota nechal doma Lenku i Jolie Brise a vyvenčil Jestera – jezdícího v NSS-B. A nevedl si vůbec špatně – inu v jednoduchosti je síla. 
 
Pro mnohé byl novou lodí ve startovním poli Adix, trojstěžňový škuner z Děčínských loděnic. Ten jsem na vodu po delší pauze vrátil já, stal jsem se jeho novým majitelem. Vystřídal jsem tak Colina Archera RS1, který už má několik sezón za sebou. Adixe jsme dlouho neviděli a věřím, že bude po několik sezón zase zdobit naši flotilu. Pravda, není to největší loď ve startovním poli, to mi bylo také hned připomenuto slovy „Jirko, neříkal jsi, že příští loď bude větší … ?“ Pravda, říkal ;o)
 
Večery patřily tradičním řečím, opékaly se buřty, sedělo se pod stany – ty dva spojené velké stany s osvětlením jsou luxus, na který bychom před pár lety asi koukali s otevřenou pusou. Protože se také objevil jeden nový bydlík (Milanův), část osazenstva využila zázemí u něj. Moravské křídlo mělo bydlení na opačné straně kempu a tam také trávilo většinu času. Pavel tradičně kempoval stranou, se svou kánoehou (jak říkával pan Werich v Divotvorném hrnci). Tak se nám trochu rozpadá ono soudržné společenství z dřívějších dob. Asi vývoj v čase.
 
Pavlova kánoe se také stala rychlou záchrannou lodí pro Reného Merkura, který si to namířil přímo na hráz Jinolického rybníka. Pavel s Pepou zorganizovali záchrannou výpravu, neb gumák byl elektricky indisponován. O model projevila zájem i osádka veslice z protějšího kempu, ale nakonec vše dobře dopadlo.
 

Celý prodloužený víkend proběhl v poklidu, i na sobotní schůzi klubů nebylo tolik emocí jako v loňském roce. Vše jsme stihli odjezdit podle plánu již v sobotu a tak nedělní dopoledne u nás patřilo výplňové hodinové regatě. Na F-kových tratích se dojížděly jízdy a rozjížďky a zakončení sezóny 2018 proběhlo v plánovaný čas. Výsledky soutěží i Seriálu NS 2018 najdete níže.

Za mne ta sezóna utekla nějak hodně rychle, ale to bylo způsobeno mou vynucenou absencí na prvních dvou dvousoutěžích.  Moc rád jsem se tak se všemi zase potkal, měl jsem radost ze setkání se Šurdou, se Štefanem, Katkou a všemi milými lidmi. Zima bude dlouhá …

Text: Jiří Kreisel
Fota: Pepa Mrákota, Franta Chmelka, Vláďa Bláha a Ladous

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
PavelM | 19. 10. 2018

Zdarec všem, pro mě byli Jinolice pro letošek poslední akcí, protože na Těrlicko jsem jet nemohl
a tak bych rád poděkoval všem svým soupeřům, za uplynulou letošní sezónu .
Kamarádi díky ! bylo to bezva!
Dík samozřejmě patří také všem pořadatelům, rozhodčím, hasičům atd.
Jirkovu poznámku o drolení kolektivu také nevidím nijak tragicky. Toho zázemí postupně nějak přibývá,stačí se podívat na pár let staré fotky a letošní. Zvětšují se hlavní stany, k tomu hromada aut a většina s sebou veze nějaké kempování a stanování a podobně. Osobně stojím většinou stranou, protože přijíždím všude v pátek ráno, mezi posledními a tak blíže není už místo.
O tom to ale není. Já se rád vidím a pokecám se všemi, k vodě si jezdím odpočinout od každodenního shonu a užívám si to. Z mého pohledu panuje přátelská atmosféra vždy,alespoň já to tak vnímám.
Tak zdar a když budeme živý a zdravý, zase napřesrok ! Mějte se Pavel

ladous | 16. 10. 2018

Tím, že jsem do auta naložil jen parník a že jsem náčelníkovi přislíbil výpomoc u F4, jsem se na startoviště plachetnic téměř nedostal, takže dodatečně děkuji odbornému dozoru za zajištění ohně na opékání buřtů a všem ostatním za milou společnost, pokud jsem se pod stanem vyskytl.

To, že se skupina drolí na více míst pro mezisoutěžní zábavu, bych fatálně neviděl. Při započítání rodinných příslušníků bychom se, myslím, dostali někam ke 40 lidem, což na "pokec" u jednoho stolu už moc není, jak jeden druhého neslyší. Všimni si, že málokdy zpozorní celý stan, ale spíše se na jednom konci spolu baví pět lidí, uprostřed dalších pět a na opačném konci zase jiní.

Jiri Host Kreisel | 14. 10. 2018

Dřív jsem to nestihl ;o( Ale zato máme vymalovaný dům a natřené všechny dveře ;o)
Tak si vzpomeňte na hezké setkání v Jinolicích...
Jirka Kreisel

P.S. Fotky k Těrlicku mám, kdo napíše pár vět ???

ladous | 16. 10. 2018

Mohl bych se pokusit, ale je tu riziko obdobné prodlevy jako u této reportáže ;-)

Další články v rubrice

Září 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Log
Článků: 262
Akcí: 14
Uživatelů: 98
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz