středa 29. červen 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Znovuobjevený Bakov

Znovuobjevený Bakov

05.06. 2019 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Bakov 2019  000.JPG
Bakov 2019 000.JPG
Něco málo úvodem: pokud jste si v duchu říkali, že Jirka ještě na Minisail nedal ani čárečku o Bakovu, věřte mi, že je v tom nevinně. Já mu totiž slíbila, že napíšu článek, ale tento týden byl tak hektický, že jsem se k tomu dostala až nyní, v pět hodin odpoledne v neděli. No, a teď už něco málo mých postřehů….
 
Když vloni přišel Standa s návrhem uspořádat první dvě soutěže ve volnočasovém areálu v Bakově nad Jizerou, u lidí soutěžících v kat. NSS to vzbudilo tak trochu rozpaky, hlavně kvůli vodě. Jak jsem se totiž dozvěděla, někteří již v Bakově závodili v dobách minulých, a dokonce zde bylo myslím že mistrovství Evropy??? Ale protože jiné místo k dispozici vlastně nebylo a všem ostatním kategoriím vyhovovalo, tak jsme se všichni sjeli do Bakova, jen někteří už ve čtvrtek, někteří až v pátek.
Areál, ve kterém se soutěže konaly, je po rekonstrukci, takže ubytování bylo bezva, teplá voda ve sprchách tekla pořád a paní recepční byla milá a vstřícná. Myslím, že nás prostředí všechny velmi mile překvapilo.
 
 
Koupaliště, na kterém jsme měli postavenou trať, nebylo až tak velké, ale to mělo také své výhody. Jednak lodě jezdily rozhodčím přímo pod nosem, jednak po celou dobu bylo na lodě dobře vidět, protože ani vrcholová bójka nebyla kdovíjak daleko. Pro nás, co jsme „slabozrací“, to byla výhra. Co víc si přát? 😊
 
 
Bylo až neuvěřitelné, že po dnech plných deště jsme dostali naděleno krásné počasí. Pravda, v sobotu odpoledne sice vydatně zapršelo, ale jinak bylo teplo a dost slunečno. Mělo to jedinou vadu na kráse, zato zásadní. Bohužel nefoukal nám vítr, ale váneček. Kdo neměl vysoké plachty, byl skoro bez větru. A musím říct, že kolikrát se na vodě děly doslova divy, kdy dvě lodě vedle sebe měly každá jiný vítr. Anebo jedna loď jela a ta, co byla vedle ní, zůstala stát, jako když ji pod vodou drží vodník. Všichni jsme většinu doby strávené na vodě „chytali“ každý vánek. Ale podmínky byly pro každého stejné a každý z nás měl někdy štěstí, někdy smůlu. Tedy, do „každého z nás“ nemůžu započítat Michala Šenekela, protože ten měl štěstí stále. Taky aby ne, když má plachty „tři metry vysoké“!!! Zase k jeho škodě měl vždycky ty uťapkaný tři kola ujetý za pár minut a musel z vody ven, kdežto ostatní si ježdění v bezvětří „užívali“ 2-3x tak dlouho. 
 
Opět nás dostal Standa Jakeš. Jestliže vloni v Třeboni přejížděl mezi startovišti na kole, v Bakově to vylepšil. Kromě kola si pořídil elektrickou minikoloběžku. A korunu tomu nasadil, když za ni zapřáhl přívěs za auto, aby si rozvezl lodě na jednotlivá startoviště. Musím říct, že to mě tedy velice pobavilo. Ale to nebylo vše. Když jsme se v sobotu vraceli z večeře a šli pozdravit slezskou sekci, zastavili jsme se také u Standovy chatky, kde měl zaparkovanou letitou Esku (pro mladší kolegy – Eska je jízdní kolo) a za ní vlastnoručně vyrobený vozík, na kterém vozil bedny s loděmi v době, kdy na závody do Bakova jezdil z domu na kole (cca 30 km!?!). No, není to odjakživa nadšený modelář tělem i duší???
 

Jedním z největších zážitků pobytu v Bakově bylo páteční ráno. Myslím, že to, co se povedlo Zdeňkovi Kopeckému, hned tak někdo nepřekoná. Jistě si všichni pamatujete jeho příběh z Dářka, kdy si zabouchl klíče od auta v autě. Člověk by si řekl, že taková zkušenost vyškolí každého a něco takového se mu už nestane. Ba ne, Zdeněk šel asi cestou „opakování, matka moudrosti“, takže v pátek ráno opět chodil kolem svého zamčeného auta a smutně koukal dovnitř na klíče ležící na sedačce. Nejdřív mu to málokdo věřil, mysleli jsme si, že si z nás dělá legraci. Když jsme ale pochopili, začala záchranná akce. Je vidět, že u plachetnic je dobrá parta. Našlo se několik ochotných, a hlavně šikovných kamarádů a po relativně dlouhé době, kdy už panovala nervozita, jestli se to vůbec může povést, se jim auto podařilo otevřít. Jen nevím, jestli Kopejdu čeká tahle událost ještě „do třetice“, nebo jestli už dvakrát stačilo 😊.

 

V našem plachetničkářském týmu je několik „multifunkčních“ modelářů. Protože určitě netušíte, co tím myslím, tak vysvětlím: jedná se o M. Šenekela, S. Jakeše a T. Jakeše. Tito tři modeláři nesoutěžili jen s plachetnicí, ale ještě v dalších kategoriích, a byli v nich úspěšní a medailoví.
 
 
Opět jsme si dokázali, že nejsme dobří pouze na vodě, ale umíme se postavit čelem i k jiným aktivitám, jako např. k procházkám, k vášnivým diskuzím „o nesmrtelnosti chrousta“, k jídlu, k pití….. obzvláště k tomu pití 😊.
 
Bakov nad Jizerou je za námi a bylo to super!!! Díky organizátorům, díky rozhodčím a díky všem spolusoutěžícím.
 
Text: Lenka Mrákotová
Foto: Mrákotovi, Pavel Mrázek
 
PS: Dnes mi to psaní moc nešlo. Sice Pepa mi říkal – cituji: „ Říkala jsi, že napíšeš jen něco krátkého, a už teď je to dlouhý.“ A to jsem měla pouze 6 bodů. Tak pokud je to dlouhý, omlouvám se. Předpokládám, že díky tomu, že mě znáte, jste ode mě nečekali článek plný technických údajů o lodích a soutěžích, ale přesně to, co jste si přečetli 😊.
 
 
Výsledky:

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
PavelM | 06. 06. 2019

Zdravím všechny,
také souhlasím ! V Bakově se mě líbilo osobně moc. Krásný, čistý a upravený areál. Díky patří všem, kdo se o pořádání zasloužil ! :-)
Koupaliště nabídlo zase jinou dimenzi závodů. Lodě fakt před očima a žádné stromy a keře atd.
Jaké panovaly podmínky,píše už Lenka a všichni zůčastnění vědí.
Záplava euforie, když vaše loď jede a ostatní ne a infarktové situace když všichni ostatní jedou
a vaše loď stojí se svěšenými plachtami byli časté.
Tentokrát nestačilo nedělat chyby, ale bylo to hodně o štěstí a dobrém odhadu situace,
prostě do toho vstupovala vyšší moc a tím to bylo vše zajímavější. Kromě Michala Šenekela, nebylo do posledních chvil nic jisté a tak jsme si užili adrenalinu dosytosti.
Zase někdy, zdarec Pavel

Jiri Host Kreisel | 05. 06. 2019

Bylo to bezva, souhlas!

Velké díky (vedle pořadatelů, samozřejmě)i Mrákotům za postřehy jak slovní (Lenka) tak i fotografické (Lenka a Pepa).

Jirka

Další články v rubrice

Červen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Log
Článků: 280
Akcí: 15
Uživatelů: 106
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz