úterý 25. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Bakov 2021

Bakov 2021

14.06. 2021 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Bakov 2021  001.jpg
Bakov 2021 001.jpg

Uvolňování Covid-opatření nám v tomto roce konečně umožnilo setkání s modely u vody. Nebylo to ale až tak jednoduché. Jednak bylo potřeba termín Bakova o týden posunout (kvůli otevření kempu) a druhé omezení bylo v tom, že to muselo být setkání členů klubu a ne soutěž. A to se dalo překonat ;o) Sešli jsme se (někteří) sice již v tradičním termínu Kristýny (8. 5. 2021), ale tehdy opatření neumožnila nějaké organizované ježdění kolem bójek. A tak to bylo takové neoficiální setkání přátel historických plachetnic, kteří s nostalgií přišli na místo, kde se předchozí roky konaly boje o Evropský pohár…
Ale zpět k Bakovu. Tady už vše probíhalo tradičně, navíc bylo jen sepisování seznamu účastníků a kontrola potvrzení o očkování či prodělání oné nemoci, která tak ovlivnila běh světa. Když píšu tradičně, mám tím na mysli i čtvrteční vítání, stavbu stanů a tratí.
 

Nový člun

Konečně to vypadalo, že máme po starostech s ucházejícím gumákem, který sloužil více než deset let. Protože laminátová Monika pořádně ztloustla a ztěžkla, rozhodlo se vloni o koupi nového záchranného člunu také z laminátu, který by ale měl být lehký a spolehlivý. Koupě proběhla přes zimu a velitel záchranného člunu Kuba, rozeslal těsně před Bakovem fotky krásného zeleného rybářského člunu, naloženého na vozíku. Barva je sladěna s tahačem, jen značka na vozíku nemá stejnou barvu jako má spz na autě (jak si povšiml Standa).  
Premiéra se odehrála již ve čtvrtek a stalo se to, co se s gumákem nepodařilo za celou jeho éru. Při stavění tratí se člun převrhl a Kuba se nedobrovolně koupal, bohužel i se zánovním mobilem. Naštěstí v lodi nebyla ještě baterka a tak „kromě“ mobilu byly hlášeny „jen“ ztráty dvou závaží. Nezatížený člun je totiž děsně labilní a nějaké nahýbání přes bort je značně riskantní. Naštěstí se na to přišlo v Bakově a ne třeba na Dářku, kde by záchrana převráceného člunu byla značně komplikovaná. Bude ale potřeba to nějak řešit – pravděpodobně koupí nového gumáku a odprodejem tohoto nevhodného člunu (nevhodného pro naše účely).

 

Pátek

Byl to den, který jsem do Bakova přijel a tak čtvrteční vítání po dlouhé přestávce nemohu komentovat. Rychlá registrace do soutěže a hned strojit loď. Do toho nástup a zahájení Seriálu MiČR pro rok 2021 – snad se podaří odjet všech šest soutěží (ve třech víkendech). Čas do první jízdy mi opravdu utekl rychle. Po sestavení Adixe (po zimě jde vše nějak komplikovaně) jsem sice přepnul na vysílači model, ale ne až tak úplně (chybělo jedno potvrzení v menu), a rychlá zkouška serva plachet vyprodukovala nějaké divné zvuky z útrob lodi. Samozřejmě „jiná“ loď má jinak nastaveny omezení serv a tak to skončilo přejetím dorazu a shozením závitů smyčky z bubnu navijáku. V tomto případě nechápu, proč se jí říká nekonečná, když toto byl její konec. Naštěstí se s pomocí Pepy Slížka a jedné špice z kola podařilo všechny závity nahodit zpět. Vyšlo to přesně do startu první jízdy NSS-B po poledni – tedy dvě hodiny práce a stresu.
 

 

Nové modely roku 2021

Na startu se objevilo nové Machichako, již avizované na stránkách. Další čeká v záloze kousek od Ostravy… potkají se na vodě někdy všechny čtyři? Další novou lodí byl hezký škuner Vráti Emlera Mariette (Herreshoff 1915). Nové lodě, to znamená nové zkušenosti a trochu trápení s tím, jak a co na modelu upravit a seřídit, ale s tím je vždy nutno počítat… 
Ještě jedna nová loď se objevila – Jarda Zeman postavil znovu škuner Brilliant (S&S 1932). Laminátový trup vznikl omáčknutím prvního Brillianta, vše je ale nové. Bohužel loď byla nedovážená a měla technické problémy a tak na vodě nebyla moc vidět.
Páteční jízdy proběhly v rychlém tempu. Vítr byl silnější, ale dost nepředvídatelný, což je způsobeno množstvím stromů po obvodu vodní nádrže. Nicméně je to pro všechny stejné a chce to být v pravý čas na pravém místě (kde fouká). Páteční večer pod stanem byl jen pro skalní – bylo docela zima, ale sedět se dalo…
 

 

Sobota

Před první jízdou jsem z krabice vybalil a sestavil Vlaštovku a Amazonku – své dvě zbrusu nové footy, postavené pro (mou) radost. Trochu jsem se obával, jaká bude reakce – přeci jen nezapadají mezi ty velké plachetnice, ale ohlas byl velmi pozitivní. Lodě šly z ruky do ruky (tedy vysílače) a díky klidné vodní hladině a mírně sílícímu větru obě jezdily pěkně. Snad byly i inspirací pro další a připravím pro stránky článek o jejich stavbě. 
 

 


Ale zpět k těm našim velkým lodím. Na sobotu bylo hlášeno více deště a tak jsme během jízd čekali, kdy to přijde.  Dočkali jsme se několikrát krátkých přeháněk. Poslední z jízd NSS-B to ovšem schytala naplno. Možná i mírný průběh předchozích přeháněk způsobil, že jsme vystartovali i přes meteoradarem zobrazované velké dešťové mraky. Ty opravdu přišly hned během prvního kola a v mžiku jsme byli nacpaní pod stanem rozhodčích. Ti nejrychlejší na tom byli dobře, protože vítr s deštěm postupně zeslábl a pro nás pár posledních to už bylo hodně náročné. Nicméně všichni dojeli a díky Martinu Houskovi máme i pár momentek z této ojedinělé regaty, kterou jsme ještě nezažili.

 

Protože jsem musel odejet domů, tak jen vím, že nedělní regata proběhla ve svižném tempu a závěrečné vyhlášení výsledků v neděli probíhalo za příznivějšího počasí.

 

Po víkendu

Jak jsem psal v úvodu, bude pro budoucnost našich setkání potřeba vyřešit záchranný člun. Další, co se ukázalo je, že nám ubývají rozhodčí, respektive zapisovatelé (zapisovatelky – hlavně) průběhu jednotlivých rozjížděk. Kdo si to vyzkoušel, ví, že to není jednoduché a trávit několik hodin pohledem na projíždějící lodě není jednoduché. Zvláště když je příliš zima nebo příliš teplo a není, kdo by Vás vystřídal. Tak vznikla výzva, aby se toho účastnilo více z nás. Co v na to? Proberme to pod článkem nebo na Velkém Vřešťově!

 

Text (c) Jirka Kreisel
Foto (c) Pepa a Lenka Mrákotovi, Martin Houska

 

Výsledkový servis:

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 15. 06. 2021

Pokud se koná čistě soutěž plachetnic NSS bez zbytku NS, nemám problém po svých jízdách poskytnout své služby. Když se koná obojí, sotva stíhám přebíhat mezi jednotlivými startovišti.

Jiri Host Kreisel | 14. 06. 2021

Díky za hezké setkání pořadatelům. Musely to být nervy - co a jak bude...
Jirka

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz