čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Velké Dářko 2023

Velké Dářko 2023

17.08. 2023 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Velké Dářko 2023 000.jpg
Velké Dářko 2023 000.jpg

Aneb Poježděníčko na vodách Velkého Dářka. Tentokrát budu psát o zážitcích z Dářka jako „členka organizačního týmu“. Již vloni se totiž Michal Medvěděv na Dářku zeptal mého muže, jestli by nepřevzal organizaci této tradiční akce. Pepa považoval za čest pokračovat v tak pohodovém setkání u vody, a proto letošní Dářko se snažil zajistit ke spokojenosti všech zúčastněných rodinný tým Mrákotových 😊. Jak se to povedlo, musí hodnotit účastníci, to mi nepřísluší. Ale to jen na okraj….

Myslím, že všichni, kteří se na Dářko chystali, s obavami sledovali předpověď počasí. Po Buňkovu se totiž ochladilo a vcelku vydatně pršelo. I my měli strach, že nám počasí nevyjde. Ale když už bylo vidět na Forece do dnů, kdy jsme měli být na Dářku, docela se nám ulevilo. Prostě Michal nezklamal a objednal opět dobré počasí.

Radost jsme měli i z počtu přihlášených, věřte mi, že s takovou účastí jsme ani ve snu nepočítali.

Ve čtvrtek jsme tedy ráno vyjížděli z Pardubic naložení až po střechu, ale pouze s jednou lodí, protože jsme věděli, že bude třeba poskytovat servis závodníkům: komunikovat s paní správcovou za celou skupinu, obsluhovat záchranný člun a také fungovat jako rozhodčí. Zato jsme vezli vlajky, ceny pro vítěze, diplomy a podobné potřebné věci.

V areálu yacht clubu bylo pusto a prázdno. Chvíli před námi dojel Zdeněk Kopecký a chvíli po nás Milan Kroupa s celým cirkusem. Zdeňka napadlo, že bychom mohli postavit stan vlevo od vstupu do vody, kde byl rovný a příznivý terén. Byla to zásadní změna, ale určitě k dobrému. V každém případě za to může předchozí ošklivé počasí, protože z areálu všichni odjeli a mohli jsme si prostory pro nás vybírat.

V průběhu dne přijeli kamarádi penzisti nebo ti, kteří si mohli v pátek vzít dovolenou. A také došlo k obchodu sezóny. Byli jsme totiž překvapení, když Pavel Macháček začal strojit Doriana, protože přihlášený byl s Helen B. Thomas. A ještě víc jsme byli překvapení, když jsme zjistili, že Doriana strojí pro Láďu Doušu, který ho od něj koupil. Teď tedy budu předbíhat, ale musím to napsat. Dorian opravdu jezdil, takže zvedl Láďu ze židle, a on při jízdách chodil s ostatními po břehu. A myslím, že i díky tomu neskončil na posledním místě (jak byl zvyklý). Tleskám mu 😊.

 

Jinak se ve čtvrtek nic dramatického nestalo, jen Zdeňkova Doriana musel stáhnout člun z cesty na hráz, protože vítr šel nadobro spát.

V pátek jsme se vzbudili do slunečného dne a po opravdu studené noci jsme se těšili, že bude pěkně. Hned ráno se objevili přátelé ze Slovenska, takže stihli zahájení soutěže. Bylo to fajn, protože od první jízdy se jednalo o mezinárodní závod 😊. Průběžně ještě dojížděli další soutěžící a připojovali se do probíhajících jízd. Za pohodové atmosféry, slabšího větru a někdy velkých vln se odjely všechny tři jízdy, kterých se účastnilo cca 14 až 16 lodí.

Malá vsuvka: v pátek při dokumentování akce měl Pepa nápad vyfotit každého závodníka s jeho lodí. Skoro se mu to povedlo, jediný, kdo se momentce se svým modelem vyhnul (ač asi neúmyslně), přestože už byl v pátek s námi, byl Pavel Urbančík. Pepa se tímto Pavlovi omlouvá, že ho nechal proklouznout 😊😊.

Večer pod stanem došlo také na kytary. Rosťa Dyba a Peter Podhorný se nám postarali o dobrou zábavu, a kdo chtěl, měl možnost zazpívat si spolu s nimi. Bylo to super, díky!!

Sobotní ráno bylo opět zalité sluncem. Před první jízdou přijeli neohlášeně jen na sobotu Jakešovi – podívat se, zajezdit si a zase večer domů. V sobotu také přijela Petra Kotlárová se svou rodinou, jenže vzhledem k daleké cestě až ze Slezska první jízdu nestihla. To však nebyl jediný zádrhel. Péťa totiž zapomněla doma kýl od své lodi. Nejdřív z toho byl velký smutek, ale pak se našlo řešení. Naše loď Machichaco do té doby zahálela, protože Pepa nejezdil vůbec a já jednu jízdu v pátek.  A tak se jí chopila Petra a mohla se zařadit mezi ostatní závodníky. Jen pro Vaši informaci uvádím, že na Dářku bylo 22 lodí. Myslím, že na vodě všechny najednou nebyly ani v jedné jízdě, protože občas měl někdo technickou, ale účast je to skvělá. A vidět na této relativně malé trati tolik krásných maket pohromadě byl fantastický zážitek.

V pauze mezi první a druhou jízdou jsme se všichni rozešli na oběd – někdo na hráz, někdo do kempu, někdo na Baštu. Když jsme se s Láďou a Irenkou vraceli, zatroubilo nám za zády auto, až jsem nadskočila. A z toho auta na nás mávali Jakubíci. To nikdo z nás nečekal, protože i když jsme s nimi někteří mluvili, nevypadalo to, že by se chystali na výlet na Dářko. Bylo to bezva, všichni jsme je rádi viděli. Navíc Miloš se hned chopil role „hlásné trouby“ a za Irenku druhou jízdu startoval. Miloš to nezapomněl a Irča aspoň šetřila hlas 😊.

V sobotu po poslední jízdě spočítala Irenka výsledky a mohli jsme vyhlásit vítěze a předat ceny. Jak jsem již psala, Jakešovi po vyhlášení odjížděli, a také Petr Lukeš s Kubou sbalili Betynu a jeli domů. Tady musím poznamenat, že z Kuby je šikovný mladý muž a Pepa v něm měl skvělého parťáka při akcích v záchranném člunu.

Ještě jedna vsuvka: kromě lodí si někteří přivezli i jiné „hračky“. Milan Kroupa a Michal Medvěděv předvedli své bagry, Pavel Urbančík nám ukázal v akci nepřekonatelné ótéčko a Pragu V3S.

V neděli nás čekala regata. Meteorologové se tentokrát bohužel nespletli, bylo skoro bezvětří. Přesto v hodinovém závodu startovalo 17 lodí a jen jedna z technických důvodů jízdu nedokončila. Následovalo vyhlášení výsledků regaty, rozloučení, sbalení lodí a všeho materiálu a pak už jsme se všichni rozjeli domů.

V závěru chci poděkovat všem za pohodové společné čtyři dny u vody. Velký dík patří Irence, Vláďovi, Martině a Mirce, kteří poctivě sledovali a zapisovali výkony soutěžících. A ještě mám jednu poznámku. Tolik lodí na vodě a tak málo kolizí – to vypovídá o tom, že všichni se snažíme jezdit ohleduplně a taky jsme se hodně zlepšili. Prostě já to říkám pořád – u lodiček je dobře. Těším se na Vás příště!!!

Text: Lenka Mrákotová
Foto: Mrákotovi

Další fotky od Slezské sekce zde...

 

Výsledky k nahlédnutí

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 18. 08. 2023

Lenka s Pepou to zvládli na jedničku. Počet rozhodčích a zapisovatelů překonal leckterou seriálovku... Změna domovského přístavu Doriana G. proběhla tak rychle, že jsem ani nestačil odhlásit ze soutěže Thalassu. Hned při prvních pátečních jízdách jsem byl rád, že zůstala doma.

Jiri Host Kreisel | 18. 08. 2023

Díky Mrákotům, že převzali štafetu (Nejenom Šurda vypadal na fotkách spokojeně). Pohoda z toho jen čiší, jak je psáno v úvodu 😊
Jirka

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz