středa 10. srpen 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > MS v Pirně očima Franty

MS v Pirně očima Franty

24.08. 2009 | Z akcí Vložil(a): Jirka
KR_020_001B
KR_020_001B
I když se už objevilo dosti zpráv na téma MS v Pirně, tak přesto ač nejsem pisatel, jsem se rozhodl napsat několik postřehů mýma očima.
Vzhledem k cenám ubytování  u sousedů jsem s Romanem Brychtou volil ubytování na české straně v Arnolticích. Byla to celkem dobrá volba, vše bylo v pohodě. Závodiště cca 40 km jednou cestou. Po přepočtu na den to bylo 600 Kč pro dvě osoby i s cestováním.

Na  druhého bylo na 10 hod. naplánováno bodování NSS-A. bylo velice zajímavé kontrolovat ruskou komisi , její složení 3x rus + 1 polák,  který, jak se později ukázalo, neměl téměř žádné slovo. jak pečlivě prohlížejí (nevím co) na modelech stavebnic juniorů.  Od „důvěrných zdrojů“  (použito z TV Nova)  bylo domluveno, že modely ze stavebnic budou mít max.  80 bodů, ale skutek utek. Výsledky bodování nejsou zatím nikde k dispozici, byly jenom na vývěsce s mnoha hodinovým zpožděním, a nikdy se tam dlouho neohřály. Např. celkové výsledky jsme se dozvěděli náhodou, když jsme se vyskytli u podepisování p. Tomáškem. a v konečném hodnocení se již neobjevují.
Na odpoledne byly po změnách v rozpisu stanoveny jízdy NSS-A juniorů a po nich společná jízda NSS-B + C, junior a senior.  Jízda byla zajímavá v tom, že začínala za úplného bezvětří, po druhém kole se hodně rozfoukalo, a když zbývalo deset minut do konce a závodníci se přizpůsobili změně, byla jízda přerušena, s tím že se bude opakovat ve 20 hodin. Což byl nesmysl , protože ve 21 už by byla tma. Zde stojí za poznámku , proč byla jízda zastavena: byl podán protest na vítr do té doby vedoucího domácího závodníka, který si „vyvesloval“ v bezvětří kolo náskoku a za větru se beznadějně propadal pořadím..Opakovaná jízda další den měla opět perličku, když měl Vráťa Emler vyložené rušení (prokazatelně model na jiném startovišti) a po pokusu o protest prohlásil šéf NAVIGY“,,zrovna jsem se díval na monitor a nic tam nebylo“, /nou komend.
NSS-A  start byl stanoven na třetího dopoledne. Na startu se sešlo 17 modelů z původně 20-ti avizovaných. Z klání NSS-A nemám žádná fota, protože řídit model a fotit na poměrně malé trati s tolika modely nešlo a hlavně mi šlo o nejlepší umístění. To se však nepodařilo, protože jsem použil velikou genu a stou to proti větru prostě nešlo (kolo 9,20). Musel jsem přistoupit po prvním kole k výměně, ale ouha , co doma zvládnu za 3 minuty , mi trvalo 20 (kolo 29,1). Po vyjetí byli další kola něco přes 6 minut. Konečné umístění bylo v háji,  ve druhé desítce.  Abych dlouho neunavoval , tak po dvou jízdách jsem se dostal do desítky. Před třetí jízdou jsem byl dosti nervózní (asi mi hodně šlo o dobré umístění), což obvykle  nebývám. Trigger šel jak z praku a bylo z toho celkově páté místo. I před Zátopkem a jeho sesterskou lodí.
Zde se  pomalu ukázala nevhodnost složení  ruské komise,  která byla rozšířena o další  dva zapisovatele, (hádejte) také rusky mluvící. Povoleny dotyky bójí, trestné kolo jen někdo, jiný zase pro změnu dvě (Jarda Zeman), jízda 1 hodina a počet kol stanoven podle nejrychlejšího modelu , prostě trochu chaos. Po intervenci hl. rozhodčího p. Tomáška , mu bylo rázně sděleno, že nějaká pravidla NAVIGA je nezajímají , že se jede jako v Rusku a hotovo, což Zdenek těžce nesl, ale bez podpory vyšších instanci byl bezmocný.  Počet rozhodčích na platě byl nedostatečný, jeden měřil vítr, jeden čas, tři zapisovali (každý 5/6 modelů) při čemž vedli obsáhlou diskuzi (určitě ne o modelech) a jeden hlídal bóje a průjezdy cílem. Jedinou omluvou jim je , že pracovali aktivně až 10 hod. denně.
Další dny  jízdy probíhaly ve stejném duchu. Za zmínku ještě stojí neformální sezení Výprav NSS, kde byl ze strany Borka „pokus“ o nějaký rozumný návrh na  úpravu  pravidel, který měl být nadnesen na technické komisu NAVIGY. Jak to dopadlo by měli poreferovat účastníci. Prý , (z doslechu) to vše skončilo velkými dohady a rámusem. Uvidíme co v NAVIZE provedou na podzimním zasedání.
Zakončení a předávání medailí proběhlo na nedalekém fotbalovém stadionu.
Hodnocení mého asi posledního MS je asi takovéto, bylo se na co dívat, pořadatelé odvedli veliký kus práce a myslím že jim nemohu, z mého hlediska nic vytknout, a zaslouží uznání,  ale funkčnost činovníků NAVIGY si vysloužila hodně kritiky nejen účastníků  třídy NSS a to je na jiné téma.

 

 

 

 

 

Franta Chmelka v.r.

a video od Franty

 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 282
Akcí: 15
Uživatelů: 109
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz