středa 03. březen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Velké Dářko 2014

Velké Dářko 2014

29.07. 2015 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Velké Dářko 2014 001 kapitáni v hospodě.jpg
Velké Dářko 2014 001 kapitáni v hospodě.jpg
Jako pozvánku na letošní Velké Dářko vkládám z archivu Ladousův článek o loňském setkání na tomto velkém rybníce v srpnu 2014 ...
 
 
 
Po roční přestávce, kdy oblíbené srazy na Velkém Dářku poblíž Žďáru nad Sázavou vystřídalo setkání v Třeboni, nás Šurda povolal na Vysočinu. Tradiční místo, tradiční areál a netradiční zážitky. Jako vždy. Yacht club Velké Dářko nejprve přivítal Bambinota s rodinou, a to už v úterý. Moje maličkost dorazila ve středu odpoledne, o něco později přijeli Mudrovi.
Na středeční podvečer jsem měl jasný plán. Postavit stan, prohodit pár slov a hurá na Zelenou horu. Tamní církevní areál láká k návštěvě odnepaměti, málokdy je během soutěžení čas si dopřát malý výlet. I zaparkoval jsem na kopcem na vyznačeném parkovišti a instinktivně šel do kopce. K mému úžasu jsem došel na nádvoří místního zámku/kláštera, o němž jsem neměl nejmenší tušení. Takže hurá zpátky a znovu (a lépe). Na druhý pokus jsem již trefil přírodní schodiště k Zelené hoře a dorazil krátce po zavírací hodině. Ale to mi nevadilo. Abych za prohlídku kostela s nějakým průvodcem platil stovku, to si jej radši prohlédnu jen zvenčí. Zdálky nádhera, zblízka nic moc. Asi se ta krása skrývá až uvnitř.
 
 
O večerní zábavu se postaral Bambinot, když zkoušel létat s létajícím člunem čínské provenience. Zachytil jsem jeho počínání na video, dodnes si nejsem jist, zda se jednalo o let, či jen o neřízenou střelu voda-voda.
Ve čtvrtek dopoledne přijíždí Šurda, následován Zdeňkem Kopeckým. Stavíme Šurdovo letité šapitó. Následně vyrážím na prohlídku žďárského zámku, když už jsem ho ve středu objevil. Po návratu začíná YC praskat ve švech, jelikož přijíždějí účastníci ze všech koutů Čech i Slovenska, jen Slezsko má absenci. Na vodě se objevují první plachetnice, garáž se nastavuje stanem 3x3 metry, aby bylo kam je na noc uschovat. Účast hojná, a to zdaleka nepřijeli všichni, kteří se NSS věnují. V řeči čísel jedenáct modelů NSS-A, 8 NSS-B a 2 NSS-C.
Velké Dářko 2014 navazuje na červencový Kolín, kdy se do soutěže započítávají jen modely s předlohou do roku 1950, ostatní jezdí mezi zbytkem jen tak. 
 
 
Svou premiéru s historickou plachetnicí si odbyl Michal Šenekel. Mariquita (NSS-B), původně z loděnic Milana Kroupy, zde zastoupila obávaného Lulwortha, jak přes ní menší lodě nebyly vidět.
Hned první plavba byla nesoutěžní, a to podél hráze k hospodě. Kdo sleduje Minisail.cz, jistě nepřehlédl Šurdovo výzvu: "Přátelé, popřemýšlejte k čemu budete kotvit lodě u hospody, chce to něco těžšího do kapsy, nebo špici s okem a kdo nepojede s lodí, nedostane pivo."
Našli se tací, kteří to podcenili, ale nakonec se podařilo zakotvit všem. Byť mnohdy šlo o kontakt trupu o trup. V půlce oběda se Pepa Mrákota vrhá do vody, aby lépe zajistil své i cizí modely. Bohužel v kapse zanechává jak peněženku s doklady, tak fotoaparát. Zanedlouho Šurdův Bluenose sám na sebe uhání na břehu. Šurda skáče do kanoe, kterou tam připravil nějaký kouzelný dědeček (při našem příchodu tam nebyla), a dohání neposlušnou loď. Nakonec se po úspěšné záchraně prořekne, že by bývalo stačilo zahýbat páčkami na vysílači, neb palubní elektronika zůstala zaplá. Ale to bychom přišli o tu show.
Zatímco se někteří stále plácali v bezvětří u hráze, jiní již popíjeli alkoholické nápoje a degustovali různé buchty v areálu yacht clubu.
 
První soutěžní jízdy se odehrávaly v pátek 8. srpna 2014. Oproti minulým letům bylo letos stanoviště rozhodčích v prostředku pobřežní promenády. Vrcholová bójka byla skutečnou výzvou. Ne snad, že by byla tak daleko na břehu, jako svou vizáží. Byla téměř průhledná. Levá bójka byla tentokrát docela blízko u břehu (to je tak, když ladous Šurdovi ze břehu radí, kam jí dát).
Jako hlavní rozhodčí se uplatnil Bambinot, já obsluhoval svěřenou techniku a drahé polovičky několika soutěžících zapisovaly časy ručně. Kéž by bylo i na všech seriálovkách k dispozici tolik ochotných. 
Pravda, občas to lehce zaskřípalo, když při kolizi modelů nebyl k dispozici nikdo do svážecího člunu, kotvícího opodál. Po jedné takové mohutné ráně ze závodu vypadla Sweden Yacht Jardy Peška. Též kutr Sprightly Karla Šimůnka coby druhé přítomné céčko málokdy dokončil závod v limitu. Ale bojoval se ctí.
 
 
S každou jízdou se zlepšoval Michal Šenekel, průběžně model upravoval na základě získaných rad a věřím, že po nedělním návratu domů měl hlavu jako pátrací balón a celý týden v dílně zvažoval, kterou z mnoha protichůdných rad se řídit. Jinak se na čele pelotonu NSS-A při průjezdu cílem střídala jména: Slížek, Mrákotová, Jakubík, Kroupa... Lence to s Lenkou jelo. V NSS-B se dařilo Šurdovi, Bobovi, Pepovi Mrákotovi a již zmiňovanému Michalovi Šenekelovi.
 
Letošní Dářko bylo také v jedné věci přelomové. Miloš K. Jakubík přišel o Atlantis. Nebojte se, neklesl ke dnu, ani nebyl nikým zcizen, jen došlo na zahraniční obchod. Jsem zvědav, na koho budou Rusové na Kristýně 2015 řvát: "Pravy gas," když českých Atlantisů ubývá.
 
Dále jsme si, když už jsme byli na půdě areálu yacht clubu, dopřáli trochu relaxu na palubách plachetnic. Jednu přivezl Milan Kroupa, s druhou řádil Jarda Tesař. Oběma dodatečně děkuji za možnost se povozit (nemít první použitelnou plochu 40 km od domu, asi bych o tom vážně uvažoval). O další zpestření se postaral Mirek Šrámek. V sobotu přivezl parník Renown. Jako na potvoru se ve chvíli roztopení dalo do deště a hořák odmítal poslušnost. Dvě malá kolečka kolem břehu a z vody. Ještěže Mirek nebydlí daleko.
 
Pohodové dny u vody zakončila nedělní regata k hrázi. Již během přesunu bójky se ve vodě objevila konkurenční pramice, ze které pořadatelé jiného podniku hodili do vody své bójky. Mnohem větší. Probůh, co se bude dít? Vypadá to na nějaký triatlon. Musíme honem odstartovat a doufat, že poslední model plavcům unikne... Jelikož celkem fouká, Bambinot vyhlašuje jízdu na dvě kola. Nejpomalejší modely musejí po prvním kole z vody a i ty rychlejší mají co dělat... Poslední model se u hráze otáčí 7 minut před startem plavců. Stihne uplout dalších 100 metrů, aby nevadil v plavecké dráze? Ano. Docela se mi ulevilo.
 
Nedělní regatu vyhrává Peter Podhorný, ve zbytku soutěží jel jen pro radost. Šurda v závěrečném proslovu zdůraznil, že příští rok bude akce skutečně určena jen pro modely s předlohou do roku 1950. Tak zamiřte do dílen a stavte!
 
Text: Ladous 
Foto: Mrákota, Ladous
 
 
 
video z Velkého Dářka 2014
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 256
Akcí: 13
Uživatelů: 92
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz