středa 12. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Jinolice, podzim 2015

Jinolice, podzim 2015

23.09. 2015 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Jinolice září 2015 001 pohoda na pláži - ať se snaží ....jpg
Jinolice září 2015 001 pohoda na pláži - ať se snaží ....jpg
 
Jinolice, září 2015
říká se, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. O seriálu MiČR v roce 2015 se to říci nedá, protože čtyři z pěti soutěží proběhly v Jinolickém kempu. V jejich pořádání se vystřídalo a spolupracovalo několik klubů a jak se později potvrdilo, Jinolice jsou jedním z mála míst, které vyhovuje jak jízdám NS, tedy maketám a polomaketám s rozličným pohonem, tak i plachetnicím - tedy NSS.  
 
Martina Šenekelová: Závěrečná , tedy 4 a 5 soutěž plachetnic NSS ,seriálu Mistrovství ČR se uskutečnila v oblíbeném kempu Eden v Jinolicích. Většina soutěžících přijela již ve čtvrtek,protože čtvrtky jsou nejlepší. Také tento nebyl výjimkou. Milan přivezl z Jablonce vše potřebné k soutěži od bójí, svážecího člunu až po oblíbený party stan pro náš komfort při posezení a debatách o všem možném. Patří mu za to velký dík.
Většina se po přivítání s kamarády pustila do zprovoznění svých plovoucích miláčků a hned je otestovala na vodě,zda je vše připraveno na páteční soutěž. Čtvrteční večer se opravdu vydařil, někteří si pak nesli následky ještě druhý den ráno. Bylo na co připíjet. Nejdůležitější přípitek byl ovšem na zdraví našeho kamaráda Přemka Mudry,který prožívá nelehký boj o své zdraví. Všichni mu přejeme brzký návrat mezi nás a snažíme se ho alespoň na dálku podporovat prostřednictvím jeho ženy Jany.
 
V pátek začalo soutěžní klání. Jelikož byl celkový počet lodí nad 20, došlo k rozdělení jízd NSS A +NSS C a NSS B samostatně. Díky tomuto rozdělení bylo v každé jízdě maximálně 12 lodí,což bylo akorát jak pro soutěžící,tak pro rozhodčí. Kolizí bylo tentokrát minimum a tak Miloš se svým gumákem neměl mnoho práce. Vítr foukal přijatelný,tak se většinou jelo na 5 – 7 kol.
V sobotu se oteplilo,což každý uvítal. Odpoledne přijel Pavel Mrázek se svojí novou lodí Dorianem. Dříve s ní po mnoho sezón jezdil Jarda Zeman a loď prodělala rekonstrukci. Loď většina ohodnotila jako velmi pěknou a večer po ukončení soutěžních jízd si s Pavlem dala sranda jízdu na pár kol. V neděli se jela regata, které se účastnil i Pavel a ač dost foukalo Pavlovi to jelo moc dobře a všichni se těší, že mají nového kamaráda.
 
 
Pak každý sbalil svou loď,nakonec se balil i velký stan a vše ostatní a jelikož vyhlášení bylo až po 14 hodině,většina odjela domů. Všichni se už těší na další sezónu,kdy budou plachetnice mít své soutěže samostatně na vodách pro plachetnice vyhovující. Díky tomu poznáme zase nová místa a závody si uzpůsobíme dle svých potřeb.
Závěrem nesmím opomenout poděkovat rozhodčím za jejich nelehkou práci.
Také ještě připojuji své osobní poděkování všem za toleranci mého maxi rogala a podporu při každém setkání. Vždy mi to dalo sílu a plno optimismu do dalších dnů. Už se moc těším na další sezónu.
 
Martina Šenekelová
 
 
 
Jiří Kreisel: Doplním pár svých postřehů z podzimních Jinolic.
 
Celkově byl celý víkend skvěle zvládnut, vše klapalo a pořadatelům, KLoM Brandýs, se podařilo nasadit vysokou laťku pro příští soutěže. Zajímavý byl páteční technický program - prezentace 3D tisku a případné možnosti využití v modelářství. Firma 3DWISER, jejíž zástupce prezentaci vedl, představila mimo jiné i profesionální kompaktní 3D tiskárnu pro tisk objektů z plastového drátu. Ta řeší problémy levnějších amatérských řešení s kalibrací, seřízením atd. a posunuje 3D tisk do roviny jednoduše aplikovatelné technologie. Tiskárna sice teď stojí 36000,- Kč, ale je otázka kolik bude stát po několika letech, kdy se bude prodávat ve větších množstvích. Došlo i na očekávaný názorový střet, zda je v pořádku případné doplňky či celé části modelů tisknout a že je to na úkor šikovnosti modeláře, který vlastně nemusí zvládat standardní výrobní postupy. To je sice pravda, ale jak praví klasik “pokrok nezastavíš”. Dnešní modeláři již dávno používají CNC frézky, soustruhy a jiné technologie - podle toho jak k nim mají přístup. Proto je potřeba nezakrývat si oči před novými věcmi a prostě realitu přijmout, respektive to dobré, co nabízí.
 
Sobotní večer byl zase věnován schůzi klubů na téma soutěží MiČR 2016. Bohužel jsem musel prezentovat názor nás, plachetničkářů, na nevhodnost vybraných vodních ploch pro plachetnice. A tak jsem, s neradostným pocitem, navrhl pro příští rok oddělení všech soutěží NSS od NS. Navíc se v návrhu termínů soutěží objevily nejprve dvě dvousoutěže (Běleč a Borovany) a závěrečná soutěž (Duchcov). Je zde oprávněný názor, že závěrečnou soutěž, postihne nízká účast protože pro mnohé může být již rozhodnuto. Z tohoto pohledu se jeví model soutěží 2 - 1 - 2 jako lepší a velmi slušná účast právě v Jinolicích to myslím potvrdila. 
Osobně mne mrzí, že jsem nemohl navrhnout závěrečnou společnou dvousoutěž (NS + NSS) v Jinolicích, v režii Admiralu, ale to už nebylo možné i kvůli již sjednaným termínům soutěží. Tato diskuse měla proběhnout v Jinolicích už na jaře, kdy jsme bohužel o jednání klubů nevěděli. Dopady oddělení soutěží budeme muset vyzkoušet a zhodnotit po příští sezóně. Bohužel to komplikuje účast modelářům jezdícím s modely NS i NSS (například jediný junior  seriálu 2015 Tomáš Jakeš), pro které bude problém účasti i při nekolidujících termínech (hodně ježdění).
 
 
 
 
 
Poděkování pořadatelům za vydařený víkend nesmí chybět, stejně jako blahopřání vítězům a novým Mistrům ČR v jednotlivých kategoriích.
 
Jiří Kreisel
 
 
Text: Martina Šenekelová a Jiří Kreisel
Foto: Pepa Mrákota, Vláďa Bláha, Jiří Kreisel
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz