středa 12. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Závěr sezóny Těrlicko 2016

Závěr sezóny Těrlicko 2016

20.10. 2016 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2016 000.jpg
Těrlicko 2016 000.jpg
Vzhledem k tomu, že kalendář všech „lodních“ akcí je součástí našeho rodinného kalendáře, chystali jsme se na přelomu září a října na pro nás nejdelší cestu za vodou. Protože už ve čtvrtek jsme měli s Pepou dovolenou, vyrazili jsme dopoledne z Pardubic nejprve směr Olomouc a po návštěvě olomouckého Globusu pokračovali na Havířov. Počasí bylo na jedničku, a tak jsem si říkala, že nás má ten nahoře rád, protože jinak by nemohlo platit Pepovo oblíbené „Počasí má každý takové, jaké si zaslouží“. Cestou jsem nám vymyslela kulturní zastávku na hradě Helfštýn. Pokud jste tam ještě nebyli, tak můžeme vřele doporučit.
 
Když jsme dorazili na místo konání soutěže, naskytl se nám úžasný pohled na dvě malé loďky – plachetnice, ve kterých seděli František a René – respektive z lodi jim koukaly pouze hlavy, a brázdili hladinu Těrlické přehrady. Po větru jim to uhánělo báječně, horší bylo, když se měli dostat proti větru ke břehu. Ale i to nakonec zvládli a už měli v hlavě plán, jak vylepšit plachty, aby loďky byly „ukázněnější“. 
 
 

Kromě výše jmenovaných se ve čtvrtek dostavila asi polovina polské výpravy, Láďa Douša, Pavel Mrázek a samozřejmě nechyběl Tonda. Vojtěch Huk přivezl na Těrlicko novou loď – Vamarii. Když jsme se byli s Poláky přivítat, okukoval Pepa novou konkurenci a chválil. Pro zajímavost - je postavena celá včetně obšívky z bílé umělé hmoty. Já chválila také, jenže já hodnotím spíš estetické hledisko, takže důležitější je názor mého muže. V těchto věcech...

 

 

Večer jsme se družili všichni dohromady. Bylo poměrně teplo, a tak jsme seděli venku před chatkou Poláků na lavičkách, povídali, popíjeli, občas si rozuměli, občas taky ne, ale aspoň jsme se na sebe usmívali.
Pátek nás přivítal sluníčkem a velice příjemnými teplotami. Protože účastníků podle přihlášek ještě nebyl plný počet, vyhlásil František tzv. kvalifikaci na sobotní soutěž o Katčiny buchty a odjel. Kdo byl na Těrlicku vloni, tak ví, že Katka peče skvělé buchty, takže motivace byla veliká. Dopoledne jsme jeli dvě jízdy, bezvadně foukalo a vůbec byla pohoda. Na vodě byly všechny kategorie dohromady, protože jezdilo cca 7 lodí. Po obědě se František vrátil, takže třetí jízdu už startoval on svým obvyklým bručavým tónem. Ale my už víme, že to s námi myslí dobře.  
 
V průběhu pátku postupně dojeli Peter Mikulka, Štefan, Juraj Karolus, Jakešovi a druhá polovina Poláků. Na poslední, čtvrtou jízdu dali lodě do vody i Peter a Juraj. Jenže tato jízda nedopadla dobře, protože vítr šel spát nějak brzo. Do 25 minut od startu projeli jedno kolo pouze 4 lodě, takže závod byl zrušen. Páteční večer byl pro změnu ve znamení družby se Slováky u vínečka a Peterovy slivovice. Jediný, kdo ještě chyběl v sestavě slovenských přátel, byl Peter Kozák, a ten dorazil v sobotu ráno. Stejně tak dojeli Urbančíkovi jako poslední závodníci z české výpravy. 
 
 

 

Sobotní ráno bylo opět plné slunce, ale bohužel bez dobrého větru. A když říkám bez, tak to myslím úplně vážně. Díky tomu jezdily áčka, béčka i céčka dohromady, samostatně jezdily RG65. Tři jízdy jsme odjeli s odřenýma ušima, pak začalo trochu foukat a byla rychle vyhlášena čtvrtá jízda, ale to už vítr chcípnul úplně. Prostě kluci ze Slezska objednali výborné počasí, ale zapomněli na vítr.

 

 

 
No, kdybyste si náhodou mysleli, že na nedělní regatu se rozfoukalo, tak Vás musím zklamat. Takové zoufalství za úplného bezvětří jsem už dlouho nezažila. Skoro jsem i plakala . Ale je pravda, že letošní sezóna moc často „vítr příhodný a stálý“ nepřinesla. Spíš to bylo ode zdi ke zdi. Buď skoro nic (Velký Vřešťov i Těrlicko), nebo moc (Dářko). 
Regatu nám František vyhlásil na hodinu a půl a vymyslel nový způsob startu. Lodě startovaly v intervalech po 30 sekundách, nejdřív ta, která byla předchozí den nejpomalejší a poslední startovala první loď ze sobotních jízd. Ve finále jsme byli na vodě 2 hodiny. Někdy i fouklo, ale většinou jen na části dráhy. Takže původně stojící lodě dojely ty lodě, které se ještě nerozjely. Pak zase fouklo na jiné části trasy a situace se opakovala. Sebekriticky přiznávám, že trošku přeháním. Ale je pravda, že když už jely všechny lodě do cíle, tak vlastně nejely, protože to ani nedejchlo. Regata skončila, aniž by některé lodě dojely „poslední“ kolo. 
 
 

 

 
Po regatě už následovalo vyhlášení výsledků, předání pěkných cen a odjezd k domovům. Velké poděkování patří „severomoravské sekci“ za velice pěknou, vydařenou akci. Na Těrlicku bylo opět dobře. Ne, bylo tam výborně, dobře je přeci za tři.
 
Text: Lenka Mrákotová
Foto: Mrákotovi, Chmelka, Ladous
 
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 20. 10. 2016

Po zralé úvaze jsem "to" v neděli vytáhl z vody před koncem regaty a šel hned rozebírat. Ne, že bych tolik chvátal, ale sledovat, jak se modely v panujícím větru hýbají jen o centimetry, bylo jen pro drsné povahy. Nicméně jinak si na Těrlicko nemohu stěžovat.

Jirka | 20. 10. 2016

Děkuji Lence, že vyslyšela mé volání ;o) Setkání bylo plné ne často vídaných lodí - tak alespoň fotky a seznam účastníků napoví... Děkuji i za fotky, které dokreslují atmošku setkání ;o)
Jirka

ladous | 20. 10. 2016

Jsem rád, že byla Lenka rychlejší... já bych se k tomu možná propracoval tento víkend.

Jirka | 21. 10. 2016

Lenka byla rychlejší než si myslíš ... já to zdržel ;o)

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz