sobota 23. září 2023 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Fuehlinger See po devíti letech

Fuehlinger See po devíti letech

17.03. 2018 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Fuehlinger See 2018  000.JPG
Fuehlinger See 2018 000.JPG
Když jsme se před devíti lety, na podzim vydali na cestu do toho jiného Kolína než Jardova, vše kolem minisailu v Čechách bylo hodně nové, čekaly nás vyjížďky na Slovensko do Nitranského Rudna, Dářko, Těrlicko. Takže další místo, kde získat zkušenosti a kouknout, jak to dělají jinde, bylo lákavé. A taky to zajímavý zážitek byl.  Doporučuji si článek zase přečíst.
 
Tehdy to bylo pro nás vše nové, velký počet účastníků, podjíždění mostů, dlouhá wanderregata, systém: nedojedeš jízdu – vypadáš z celkového hodnocení. Myslím, že to v nás pěti, kteří jsme se tam tehdy vydali, zanechalo mnoho vzpomínek. Od té doby se mnohé změnilo, zajeli jsme si své koleje mezi Kristýnou a Těrlickem s vyjížďkou na Svět či Evropu, pokud se pořádá na rozumném místě nebo se vůbec pořádá. Účast 40+ modelů u nás už není snem, naše modely už dosahují svým zpracováním kvalit, které tehdy neměly, a naučili jsme také se jezdit v tlačenicích.
 
Za těch devět let se setkání na Fühlinger See pořádalo stále dál, dvakrát do roka, a tak to letošní jarní mělo už číslovku 37. A tak, když mi koncem ledna zase dorazil email s pozvánkou, dostal jsem chuť si to zase zkusit. Milan Kroupa byl také pro a pohotově zajistil auto na cestu, Michal Šenekel doplnil tým a tak výlet dostal konkrétní obrysy. Přihlášky byly v únoru odeslány a začal jsem sledovat počasí. Díky zpravodajskému servisu od Borka Dvořáka jsme byli zpraveni o vysokém stavu vody řeky Rýn, která ovlivňuje výšku hladiny jezer.  Pod jedním ze tří mostů, které se podjíždí při tradičním kurzu regaty, nebude možno projet (výška mezi hladinou a konstrukcí mostu pod metr), ale led na jezerech není. I tak to bylo napínavé, protože vlna mrazů dosáhla až do hloubi Německa. Naštěstí se mrazy stáhly a chvilkové oteplení vyšlo právě na víkend 10. a 11. března. Teď, když píšu po týdnu tento článek, jsou teploty na místě opět pod nulou a u nás je nový sníh a velký mráz.
 
V pátek jsme v poledne vyrazili a díky dobrému napojení na dálniční síť v Německu cesta ubíhala v poklidu. I když byl páteční provoz, za osm hodin jsme byli na ubytování na okraji Kolína a mohli si dát prcka na dobrý dojezd.
 
 
 

Ranní přivítání v klubové místnosti veslařského klubu bylo příjemné, Borek s Ullou, Marek a Vojciech s doprovodem, spousta známých tváří, například Berndt se Spirit of Freedom. Všechny stoly byly naprosto přeplněné modely a tak jsme Mariquitu, Eleonoru a mého Colina Archera strojili venku.  Stihli jsme to akorát do slavnostního přivítání všech účastníků.My jsme byli každý jmenovitě představeni a byla také zmíněna i naše dávná účast. Proběhl výklad tratě wanderregaty, ovlivněné výškou vody, a také připomenutí základních pravidel práva přednosti a ohleduplnosti k modelům. Totéž pak nám i kamarádům z Polska Borek zopakoval v češtině, včetně důležité rady. Ta zněla: Nechtějte vyhrát, snažte se dojet. Při tomto setkání totiž bývá poměrně velký počet modelů, který v průběhu celého víkendu odpadne z hodnocení – buď že nedojede některou z regat kvůli technickým problémům nebo vzdá, či se účastní jen jeden den. Cenné je, být napsán v konečném pořadí mezi těmi, kdo vše dokončili. Pořadí se vyhodnotí celé až na závěr s použitím fyzického hendikepu tak, jak jej známe. Nerozlišují se kategorie A, B a případně C, vše je dohromady.  První sobotní regata mohla začít.

Fuehlinger See 2018 kurs

 

Nestartovalo se z tradičních pontonů, které byly v nepřístupné části jezer za nízkým mostem, ale na protějším břehu jezera 6, kam bylo nutné nejprve s modelem dojet. Tak to vlastně byla taková rozcvička a tréning. Toto jezero je poměrně hodně zarostlé keři po svém obvodu a v docela dlouhých úsecích (40 až 50m). Naštěstí keře ještě nebyly olistěné, přesto tyto úseky byly hodně náročné na projetí. Zvláště, pokud vaše loď potřebuje časté korekce kurzu. Nicméně při chůzi po břehu, současně s modelem, oko člověka dokáže poměrně dobře potlačit míhající se větve.  Celková délka kurzu regaty (pro pěší) byla cca 1.5 km. Pro představu, jedna cesta na Kristýně k majáku a zpět je cca 500m. Tedy když jedeme na Kristýně tři kola, a poctivě chodíme, je to jako jedna regata v Kolíně. V sobotu jsme odjeli čtyři a v neděli přidaly další dvě. K fyzické náročnosti přispívá i fakt, že některé úseky je potřeba přeběhnout. Například když model otočíte kolem otočné bóje a nasměrujete dále a vy musíte vyběhnout na most, přeběhnout jej a zase se vrátit na druhé straně zase ke břehu. Ve světle tohoto popisu je nutno hluboce smeknout před nejstarším účastníkem, s křestními jmény Franz Josef, který v září tohoto roku oslaví své devadesátiny. Ten měl upravené chodítko (německy „rollator“) pro umístění radia a na něm také přimontovanou houkačku pro upozornění, že mu stojíte ve výhledu. Jeho loď Seawind s číslem 25 na plachtě byla při ranním briefingu označena za loď s absolutní předností v plavbě.

 

Jak již zaznělo, sobotní čtyři regaty se odjely ve svižném tempu a za sílícího větru. To bylo pro mého Colina Archera pozitivní. V první jsem dojel jako poslední ale po obědové pauze tři další regaty byly čím dál tím lepší. Sobotní program měl závěr v nedaleké restauraci, kde jsme při dobrém jídle a pivu probírali zážitky s polskými kamarády. Shodli jsme se na tom, že nás bolí nohy a po plném dni na čerstvém vzduchu jsme se těšili do postele. Kluci bydleli u známých dost daleko a tak se brzy rozloučili a k nám si přišli na pokec sednout Borek s Ullou. Hodně jsme toho probrali.
 
Neděle slibovala sílící vítr a předpověď se naplnila. Ráno se objevil také Uli Schramm, se svojí Mystery a tak jsme trochu zavzpomínali na Duchcov. Borek nám také přinesl ukázat výsledky svého snažení při optimalizaci profilu lepených předních plachet a také přípravek, který používá pro lepení švů, které dávají plachtě výsledný tvar. Základní info naleznete na tomto odkazu
 
 
Rychle to uteklo a už jsme spěchali na start nedělních regat. Vítr opravdu sílil a tak se první regata jela ve svižném tempu. Problémové místo byl most do dráhy pro veslování. Při cestě tam jsme jej podjížděli na zadoboční vítr, který se pod mostem měnil na silný zadní vítr vlivem jakési dýzy, kterou vytváří břehy a průplav pod mostem. Už v sobotu jsme dvakrát podjížděli most při obráceném kurzu na protivítr, tedy křižováním. A to při šířce průplavu pod mostem cca 15 m vyžadovalo u lodí, které příliš nestoupají mnoho obratů rychle po sobě. Nedělní závěrečná regata byla opět vedena stejně, jen vítr byl výrazně silnější. Mnoho lodí mělo problémy a tak se záchranný člun opravdu využil.  Zrovna toto místo je těsně za mostem lemováno keři a tak kdo projel pod mostem, nezřídka skončil zachycen za větve. Navíc i pohybující se záchranný člun ještě zhoršil možnost projetí v úzkém hrdle. Myslím, že pro všechny to byl největší adrenalin z celého víkendu.
Po dojetí bylo ohlášeno ukončení jízd a vyhlášení výsledků následovalo ve dvě hodiny. Tedy složit lodě, začít plnit auto, něco pojíst a rychle do klubovny, kde proběhly všechny závěrečné oficiality. Ze 46 účastníků soutěže dokončilo, myslím, 30 lodí. My jsme se umístili na 26 místě já s Colinem, Michal s Mariquitou byl na místě 25 a Milan s Eleonorou byl na místě 22. Marek s Vojciechem nakoukli do první desítky, Vamarie se umístila nejlépe.  Dojeli jsme ale všichni, i když nějaké drobné šrámy na lodích přibyly. Součástí hodnocení je také vyhlášení nejhezčí lodě setkání. Ta je vybírána v dotazníku přímo účastníky setkání. Myslím, že nikoho nepřekvapím informací, že touto lodí byla vyhlášena Michalova Mariquita. Tedy opět zůstane česká stopa v soupiskách jednotlivých ročníků. 
 
 
Zaznělo závěrečné díky všem, kdo pomohli zajistit toto setkání, a nebylo jich málo. A také zaznělo pozvání na podzimní 38. setkání, které bude výroční. Bude se slavit již dvacet let historie těchto setkání na Fühlinger See. Nás čekala dlouhá cesta domů, ale shodli jsme se na tom, že jsme si výlet opravdu užili.
 
Text: Jirka Kreisel
Foto: Ulla Dvorak, Michal Šenekel, Ralf Loch, Jirka Kreisel
Video: Winfried Neumann
 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Šurda | 20. 03. 2018

No to bylo počteníčko a pokoukání v této mrazivé době díky

Jiri Host Kreisel | 17. 03. 2018

Díky Milanovi a Michalovi za milou společnost a bezpečnou jízdu. Borkovi a celému týmu za perfektně připravenou akci a všem soupeřům za ohleduplnost při jízdě. S ohledem na podmínky těch karambolů bylo hodně málo. Tak snad zase někdy ;o)
Jirka

Další články v rubrice

Září 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 304
Akcí: 15
Uživatelů: 114
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2023 minisail.cz