čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > Jaký byl rok 2022?

Jaký byl rok 2022?

21.12. 2022 | Úvod Vložil(a): Jirka
PF2023.JPG
PF2023.JPG

když se ohlížím za rokem 2022, myslí mi ubíhá mnoho, co se stalo. Jen co jsme se zbavili strašidla se jménem Covid, objevil se další dějinný zvrat, který ovlivnil a bude ovlivňovat budoucnost nejen Evropy na mnohé roky dopředu. Tak, jak se říkalo, že po Covidu nebude nic jako dříve, tak začáčátek ruské agrese definitivně změnil mnohé, jistě na dlouhé období. Jsme na modelářských stránkách, tak dále jen to, co se modelařiny týká. Určitě mnohým ubudou prostředky na modelařinu a cestování. Také na mnohé roky dopředu zmizel jeden z pořadatelů, který měl ambice a možnosti pořádat vrcholné soutěže a také cestovat na tyto, aby (si) dokázal světu že je reprezentačně na výši. I problémy a zájmy Číny se jistě nějak propíší do tohoto dění. Věřím však, že ten nový rok nepřinese další, zatím nepoznaná trápení.

Na naše víkendové ježdění a setkávání by to nemělo mít samozřejmě vliv, ale má. Bohužel působení tohoto všeho dění na společnost, dohromady s cíleně vedenou "(dez)informační" válkou na různých sítích, způsobilo problémy i u nás. Již na jaře jsme říkali, že by se hodila tabulka s textem "POLITICKÉ HOVORY ZAKÁZÁNY" umístěná na stanové tyči. Nevím jistě, jestli by pomohla, ale úbytek, který v našem společenství tato témata jen za tento rok způsobila, je velký a mne osobně to mrzí. Možná bychom si, jako novoroční předsevzetí mohli dát držet jistou zdrženlivost a toleranci. Vždyť je toho tolik jiného, o čem se dá povídat... 
Napadá mne dát na stan výše zmíněnou tabulku, doplněnou o slova "POD POKUTOU 10 Kč" spolu s pokladničkou na stůl. Tak bychom mohli buď problém vyřešit a nebo si alespoň vyřešit financování našich setkání.

Další, co se v roce 2022 stalo je odchod tří našich kamarádů tam, kam nikdo nespěchá. Přesto, že jsme je poslední roky moc nevídali, budou nám chybět. Vzpomínejme na Štefana, Přemka i Tondu v dobrém...   

Já měl celou sezónu 2022 napilno s jiným projektem, tak měly stránky velké zpoždění v publikování ohlédnutí za našimi setkáními. Budu se snažit v roce 2023 být v tomto lepší. Nicméně budu také moc rád, pokud mi v příštím roce s obsahem stránek pomůžete. To by mohlo být dalším novoročním předsevzetím pro vás. Vím, že se opakuji, ale každé webové stránky jsou tak dobré a zajímavé, jak je zajímavý a dobrý jejich obsah. Protože vím, že se v loděnicích ledacos chystá, věřím, že se nějakých příspěvků dočkáme. 

Závěrem chci všem poděkovat za vaše četná přání, která mi přišla a všem, kdo na minisailí stránky chodíte pravidelně, popřát pevné zdraví a dobrý vítr pro nadcházející sezónu.

Jirka Kreisel

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Milan | 31. 12. 2022

Takže rok 2022 jak ho vidím já.

Jak pravil klasik: Když se to sere tak na hromadu.
V únoru se posrala mezinárodní situace. Bez komentáře.

Květen. Po dlouhé době jsem se těšil na Kristýnu a dost mi ji zkazila smutná zpráva, že nás opustil Štefan Ábel. (Zajímavost: Pár roků zpátky mi Štefan na Kristýně s pohledem na Ruskou výpravu říkal, že za pár roků určitě bude válka… Já prohlásil, že to snad ne. Čas dal Štefanovi za pravdu… Ale to jsem odbočil.)

Stříbrňák. Nová voda. Nové pěkné prostředí. Akorát správce kempu byl … Jak to jen říci slušně. No neměl moc pochopení pro parkování u stanů… Zůstala ve mně vzpomínka, jak jsme naháněli uprostřed noci psa a její majitelku. Celkem se mi tam líbilo. Už v této době jsem si mohl všimnout, že se lidi začínají dohadovat o různé blbosti. Snad politika či různé malicherné neshody? Nevěnoval jsem tomu moc pozornost…
Později to začalo vyhřezávat a v průběhu roku nás začali postupně opouštět někteří lidé.

A přitom mi to přijde jako úplná blbost. Dohadovat se o politice ať už o národní nebo mezinárodní. I kdybychom rozebrali politickou situaci do mrtě a dobrali se k nějaké té pravdy, tak na realitě se stejně nic nezmění… A kvůli takové blbosti se rozejít s dlouholetými kamarády a kolegy modeláři. Jen proto, že někdo má jiný názor. Přijde mi to zbytečné a smutné. Ne nadarmo se říká: Chceš-li se s někým pohádat, začni se bavit o politice nebo o náboženství…
Také jsem si vzpomněl na přísloví, že prý ve víně je pravda. A světe div se, já jsem v něm tu pravdu našel! Akorát, že po čtvrté lahvi, jsem ji zase zapomněl… :-)

Buňkov. Byly dva za sebou a tak mi to trochu splývá dohromady. Díky Ladousovy jsem si mohl vyzkoušet paddleboard a nebil jsem jediný. Děkuji mu za to.
Zpětně jsem se dozvěděl, že se byl na nás podívat Přemek Mudra. Popravdě jsem ho vůbec nepoznal a ani ho nepozdravil… Nakopal bych si za to prdel… Zvláště kvůli tomu že krátce nato skonal. Už nikdy se mu nebudu moci omluvit…
A ihned po vyhlášení se s námi ne zrovna v dobrém rozloučil Zdenda Kopecký. Dodnes nevím proč přesně. A u Jakubíka taky tak…

Velké Dářko bylo fajn. Historické lodě byli doplněné i o plachetnice třídy 1.9 K. Tak jsem si je také vyzkoušel. Moc mě to ale nenadchlo. Zrovna moc nefoukalo a můj model měl rušení a stále se točil na jednu stranu... Bylo to prý poslední Dářko pořádané Michalem Medvěděvem. Michal pořádal tyto setkání snad od vzniku NSS v ČR. Takže mu nezbývá než poděkovat, že to s námi vydržel tak dlouho. Michale, děkuji Ti za všechny ty předešlé akce a nejvíc asi za to že jsi mě spolu s ostatními asi před deseti lety přijaly mezi sebe… Pomyslné převozníkovo veslo po Michalovi prý převzal Pepa Mrákota. Tak snad setkání Historických plachetnic bude v nějaké podobě dále pokračovat…

Poslední akce, které jsem se letos účastnil, byli Jinolice. Teď zpětně si nevybavuji nic důležitého, čím by se mi tato akce zapsala do paměti. Chladno, mokro. Jo, grilování! Zajímavé, že si člověk nejlíp pamatuje, kde a čím se dobře najedl. Máte to taky tak?
No a krátce před Vánoci opět zpráva že někdo umřel. Tonda Kincl. Další skvělý modelář. Ach jo.

A za celý rok jsem nic nepostavil. Smutná rekapitulace tohoto roku.

No nic. Dnes je Silvestr. Pořádně se vyleju. A budu doufat že příští rok bude lepší než novoroční kocovina.

Přeji Vám všem do dalšího roku vše nej.

PS: V tomto příspěvku jsou prezentovány mé názory, které se nemusí shodovat s vašimi. Mým úmyslem nebylo kohokoli ranit, urazit či pomluvit. Pokud k tomu přeci jen došlo tak se omlouvám. Zároveň pokud jsem někoho opoměl tak se omlouvám taky. Prostě to berte jako nesouvislé blábolení přiopilého spolusedícího někde v hospodě. Mimochodem, to že piju už od rána RUM neznamená že jsem ALKOHOLIK ale PIRÁT!

Jirka | 01. 01. 2023

Díky za upřímné osobní zhodnocení roku Milane...

Z minulosti je nutno se poučit pro budoucnost. Každý den je možnost začít znovu, zejména ze stavbou HMS Pickle (v tomto období).
Dík, Jirka

ladous | 29. 12. 2022

Úvodem poděkuji za provoz Minisailu a hned se ujmu popsaných témat.

Nemyslím si, že dojdou prostředky na modelařinu jako takovou. Kdo nestaví pět lodí ročně, jistě má doma zásoby materiálu na několik let dopředu. Náklady na účast na těch našich akcích porostou, to je bez debat. Až dojde na lámání chleba, prostě si bude muset člověk vybrat, jakým akcím dá přednost. Za mně jsou to klidně i ty vzdálenější, když na nich bude větší pohoda. Tu jsem letos pod stanem postrádal. Sebevětší cedule ani pokuty to nevyřeší, je to v lidech. Ale jsem pro. Když se budu chtít hádat o politice, můžu vyrazit do nejbližší hospody. Nemusím kvůli tomu jezdit přes půl republiky na modelářskou soutěž.

Na mistrovství světa RC lodních maket si můžeme nechat zajít chuť. K letitému problému, že jde o finančně a časově nákladnou akci jak pro účastníky, tak pořadatele, se přidává další v podobě toho, že se zkrátka nesejde dostatečný počet zájemců z minimálního nutného počtu zemí.

Jirka | 01. 01. 2023

Ano ano, jsou před námi nové situace (absence WM a EM). Ale třeba to bude naopak impuls pro další možnosti. Hlavně je škoda se tím nechat otrávit.
Dík, Jirka

Jiri Host Kreisel | 28. 12. 2022

Těším se na vaše komentáře.
Jirka Kreisel

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz