neděle 03. březen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > Závodím s C

Závodím s C

01.11. 2011 | Krátké zprávy Vložil(a): Jirka
KR_034_008B
KR_034_008B

Po ročním „ostrém“ závodění, bych se rád s vámi podělil, o své zkušenosti s céčkovou „ELLEN“
Již při stavbě těchto lodí je potřeba počítat s tím, že pokud používáme vrcholové příčné plachty, tak klopný moment na příď‘ pří zadobočním a zadním větru je značný. Už i při rozjetí nám zatlačuje příď‘ do vody a nadzvedá záď‘, čímž zhoršuje jízdní vlastnosti lodě. I vzhledově, to nevypadá jako normální plavba - model se totiž vzhledem k hustotě vody chová trochu jinak než jeho předloha. Já, jsem musel posunout těžiště lodě o 3cm dozadu aby se vše spravilo...

Šurda

 

Po ročním „ostrém“ závodění, bych se rád s vámi podělil, o své zkušenosti s céčkovou „ELLEN“
Již při stavbě těchto lodí je potřeba počítat s tím, že pokud používáme vrcholové příčné plachty, tak klopný moment na příď‘ pří zadobočním a zadním větru je značný. Už i při rozjetí nám zatlačuje příď‘ do vody a nadzvedá záď‘, čímž zhoršuje jízdní vlastnosti lodě. I vzhledově, to nevypadá jako normální plavba - model se totiž vzhledem k hustotě vody chová trochu jinak než jeho předloha. Já, jsem musel posunout těžiště lodě o 3cm dozadu aby se vše spravilo.


Samotná jízda s „C“ je velmi zábavná a s tímto typem lodě se určitě nenudíte. Pokud je možno natáčet ráhna hodně podélně vzhledem k trupu lodě, dá se jezdit i na předoboční vítr. Pravda, při tomto režimu plavby hrozí každým okamžikem přefouknutí plachty, což si nemusíte hned všimnout a loď‘ okamžitě a razantně zpomalí, i když ji ostatní oplachtění táhne vpřed.
Největší slabinou, je jízda proti větru. I srolovaná příčná plachta spolu s ostatní takeláží vytváří takový odpor, že lod‘ postupuje proti větru jen ztěžka a hodně „dryftuje“ k čemuž přispívá většinou i bachratý tvar trupu. Čím silnější vítr, tím je tento handicap vzhledem k ostatním kategoriím větší a je potřeba jet víc na rychlost, než se snažit stoupat. Jediný pomocník s tímto problémem je povolený hlubší kýl (který ale zvětšuje jízdní odpor).
Ale i tak si myslím, že při dobře udělaných a seřízených plachtách a dobré taktice, je možno se držet v poli s ostatními loděmi z jiných tříd (NSS-A a NSS-B).Tato třída však má ještě jeden podstatný handicap - počítá se vám plná plocha plachet i když při faktické jízdě je možné je použít v nejlepším případě tak asi na polovinu tratě.
Na závěr bych chtěl dodat své přesvědčení že „céčkaři“, si užívají jízdu ještě víc, než ostatní závodníci

Céčkům zdar Šurda

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Březen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Log
Článků: 309
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz