neděle 03. březen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > Model Hobby 2015 – pár postřehů

Model Hobby 2015 – pár postřehů

18.12. 2015 | Krátké zprávy Vložil(a): Jirka
MH2015 000.jpg
MH2015 000.jpg
Tak jsem si dnes připojil fotoaparát k počítači a vytáhl z něj snímky. Nejenom ty z MH2015, hlavní důvod byly snímky jiné, nesouvisející s tématem těchto stránek. No, ale když už bylo připojeno, vytvořil jsem na disku adresář C:\Minisail\2015\ModelHobby a do něj přesypal těch pár snímků, které jsem pořídil v sobotu 10.10.2015 v Praze. No a pak napsal následující řádky.
 
Na výstavu jsem se nechystal, byť z Jablonce to není až tak daleko. Byla to jen náhoda, že se v Praze konala akce jiná, na které jsem být chtěl a v Praze jsem pak přespal do soboty 10.10. Tím nechci unavovat Vás, čtenáře, ale to jen na dokreslení mého vztahu k výstavám, v době internetu, kdy vše za námi přijde až domů, do pohodlného křesla, na monitor hned vedle hrnku vonící kávy.
 
Před výstavou se mi ozval Pepa Mrákota, zda nemám nějaký roll-up minisailu nebo velké logo…. a že ho Ladous uprosil, aby na výstavu poskytl své modely pro stánek SMČR – tedy Svazu Modelářů České Republiky. To mne na výstavu trochu upozornilo, protože je to už pár let, kdy jsem se byl podívat. Protože Pepa chtěl propagovat minisail.cz (díky moc) tak jsem samozřejmě podklady loga a nějaké další materiály rád poskytl.
 
Tak se má zvědavost potkala s mou přítomností v Praze, zakoupil jsem parkovné, vstupenku na výstavu, a přes davy lidí jsem vstoupil do prvního hangáru, vyhrazenému modelům, modelářům a všeobecně šikovným rukám. Část (nemalou) totiž zabíraly i jiné kreativní koníčky – nic proti nim. Polovina hangáru byla věnována komerci, tedy obchodním stánkům, nic mne nepřekvapilo, a druhá polovina pak konečně modelářům. Podle obsazené plochy to vypadá, že je u nás oblíbené ježdění s RC auty, tanky, létání s letadly a vrtulníky (komerčně „drony“ jsou na prvním místě – myslím) a pak lodní modely. Vláčky jsem viděl též, ale lodní modely, díky německé výpravě, která provozovala bazén a jeho okolí, měly v pořadí dle plochy trochu navrch. Mozaiku doplňovalo i pár klubů, které se prezentovaly vlastní činností.
 

 

A teď konečně mé postřehy či pocity…

Je určitě dobré prezentovat činnost modelářských klubů. Může to případně přinést nějaké zájemce o práci či činnost v klubu – ale musí to být velká náhoda, že se to potká a klub je v místě zájemce.
 
Lepší je prezentovat modelářskou odbornost a dát možnost kontaktu na klub v místě. Bohužel, do Německa asi nikdo jezdit stavět lodě nebude…
 
Expozice SMČR byla směsice odborností (to je v pořádku) a hlavní slovo měli letečtí modeláři. Proč? Protože byli aktivní… trvale totiž probíhala možnost postavení si házedla „zdarma“ a věřím, že pro spoustu dětí to byla možnost si poprvé sáhnout na balzu. Dokonce byla na výstavě inzerována možnost pro Kluby leteckých modelářů (KLeM) získat pro juniory stavebnici RC modelu Vosa zdarma. To mne zaujalo a při rozhovoru s pánem „od leteckých“ jsem zjistil, že KLeM nerozdělil své nějaké bonusové příspěvky na činnost klubů (po dohodě) na kluby ale věnoval je jednotně na tento projekt pro posílení členské základny. Moudré rozhodnutí.
 
 
 
A s těmi házedly je to tak, že mají připravený materiál (sponzorovaný) a potřebné šablony na lepení modelů a na větších akcích se tomu vždy pár dobrovolníků na střídačku věnuje. Ohlas je velký a snad i nějaké přírůstky do klubů z toho signifikantně jsou. Dokonce funguje i krabice od bot na dobrovolný příspěvek na materiál, který sponzoruje modely příští. Moc hezká cesta…
 

Něco o lodích

Pepovy modely vypadaly nádherně (jako vždy) ale bohužel staticky. Snažil jsem se chvíli něco zájemcům říct a vysvětlit, ale nemyslím, že by z toho byl nějaký „přírustek“. O to více bylo zájemců kolem německého bazénu, kde u zájemců vyhrávala paní s Reepperbahn. Tedy ne s tou vykřičenou čtvrtí v Hamburku, ale s možností si stočit nějaké to kroucené lano na přípravku.  Je vidět, že možnost si na něco sáhnout je mnohem více než něco „jen“ obdivovat. Jen ta komunikační bariéra…
 
 
 
 
Nechci rozebírat, proč na výstavě v Praze je takové zastoupení německých modelářů (nic proti), ale spíše je zde otázka, proč nejsou na výstavě více k vidění čeští lodní modeláři. Asi, stejně jako já, více času prosedí u internetu a na výstavy nejezdí ani jako diváci a hlavně ne jako aktivní vystavovatelé (jako výše zmínění letečtí). Tak jsem si odpověděl já…
 

Co s tím?

Třeba Vás někoho napadne, jak na příštím MH2016 posílit pozice lodních modelářů a zase třeba (alespoň) participovat na bazénu. Samozřejmě to bude něco stát časově i finančně. Musím pochválit Pepu a Ladouse, že bylo alespoň něco málo vystaveno i za těchto zmíněných investic z jejich strany. Pořadatel dává možnost klubům vystavovat bez platby za obsazenou plochu, ale samozřejmě za zajímavou a obsluhovanou expozici. A měla by tam být nějaké interaktivita.
Zima je čas na přemýšlení, mě napadá třeba závod malých plachetnic, poháněných foukáním v dvou korýtkách z okapových žlabů. Proběhlo to diskusí na minisail.cz v příspěvku od Franty. Nebo jiný nápad? 
 
Jirka 
 
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Březen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Log
Článků: 309
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz