neděle 21. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > Deset let stránek a Pf 2018

Deset let stránek a Pf 2018

28.12. 2017 | Úvod Vložil(a): Jirka
PF2018_minisail.JPG
PF2018_minisail.JPG
Konec kalendářního roku nás vyzývá k bilancování, co se povedlo, nepovedlo, kde jsme měli přidat či ubrat, čemu jsme se měli vyhnout a nebo, co naopak jsme propásli. Čas od času, pokud se to sejde a je nějaké jubileum, je příležitost vzpomenout a projít si nějaké delší časové období. K tomu mám příležitost právě v této době končícího roku, ve kterém se uzavírá první desetiletí stránek www.minisail.cz. Tedy deset let, ve kterých stránky připomínají prožité chvíle, podporují výměnu názorů mezi námi, radí, informují atd. 
 
 
 
 

Deset let stránek minisail

není tomu dávno, kdy jsem připomněl desetiletí loga minisail.cz. To předcházelo první verzi stránek, spuštěné hned v prvních minutách roku 2008. Bylo to tak načasované, a tehdy jsem pro symbolický start stránek využil silvestrovskou návštěvu Borka Dvořáka u nás doma. Přiznám se, že ještě noc ze 30. na 31. prosince jsem ladil formu stránek, aby texty nevytékaly z nastavených rámů, obrázky byly na svých místech, nadpisy byly správným fontem a menu odkazovalo tam kam mělo. A to na stránkách bylo jen pár prvních informací a článků… A tak jsem mohl poslat pár budoucím čtenářům stránek avízo, že si mají do svého prohlížeče napsat www.minisail.cz . Jestlipak si vzpomenou?
 
Email
email s prvním zveřejněním informace o nových stránkách rozeslaný 3. ledna 2008
 
 

 

První verze stránek

Byla to pakárna a nebýt nadšení pro věc, tak jsem to po pár měsících snad i vzdal. Vše bylo složité a každý příspěvek mi trval několik večerů příprav, než jej bylo možno zveřejnit. Před tím jsem odmítl nabídku Keby, tvůrce stránek MoNaKo, který mi nabízel prostor v tehdy již zaběhnutých stránkách. Tam jsem umísťoval své první textíky o setkáních na Barboře, či stavbě modelu motorové jachty Jules Verne, kterým jsem dělal své první nesmělé krůčky mezi RC lodní modeláře. Když jsem mu napsal, že chci vlastní doménu a vzhled stránek, tak mi dal dobrou radu - využít nějaký hotový systém, který tu programátorskou práci zjednoduší a otevře prostor pro jednodušší vkládání příspěvků. To tehdy stejně znamenalo spoustu času, studia a a cestu pokus - omyl. Dnes je pravda situace jednodušší, na internetu je spousta neplacených variant předpřipravených stránek, které to řeší elegantně, s grafickým rozhraním a hned vidíte výsledek... 
 
MinisailWeb_v1
 
První verze stránek, čistý html kód a spousta starostí, aby to fungovalo
 

 

Druhá verze stránek

Já měl ale štěstí na setkání s Lukášem, který mi po několika měsících “provozu” mých stránek zachránil duševní zdraví tím, že mi poskytl svůj redakční systém a hlavně mi jej podle přání uzpůsobil pro druhou verzi stránek minisail. Stránky tak dostaly fórum pro diskuzi všech registrovaných nad různými tématy. Změnily se tím ze statické vývěsky jen pro čtení v komunikační prostředí, které pomohlo jednoduššímu spojení nás všech a snad i přitáhlo další zájemce. To byl bezesporu největší přínos. Na tyto stránky se postupně dostaly i speciality, jako kalkulátor minisail a lodní registr. Stránky nám spolehlivě sloužily více než sedm let.
 
MinisailWeb_v2
 
Druhá, již pohodovější verze stránek, nám sloužila po sedm let

 

Třetí verze stránek

Lukáš mezitím vyvíjel systém nový, modernější a tlačil mne do přechodu na novou verzi. Víte jak to je, zvyk je železná košile, ale pro slibované výhody jsem nakonec povolil a na jaře roku 2015 jsme dostali třetí verzi stránek. Po úvodních bolestech dnes vím, že to byl dobrý krok. Stránky vypadají lépe, lépe se plní a jsou bezpečnější před útoky zvnějšku. Velkým plusem je také to, že jsou zobrazitelné i na mobilních zařízeních. Jejich podobu znáte a máte před sebou. 

 

Kdo stránky čte?

Možná se vám otázka zdá nelogická - no přeci minisailisti … Pokud se podíváme na statistiky stránek, denní návštěva je cca 80 lidí. Nepřekvapí silná návštěvnost ze Slovenska, ale co mne opravdu překvapilo je fakt, že návštěvnost z Německa je vyšší než z Polska. Hned za Polskem jsou návštěvníci z USA. Samozřejmě jsou to data z listopadu...
 
Analytics1

 

Jak se pohybuje návštěvnost stránek v rámci měsíce (tady listopad 2017)

 

Analytics2

První desítka zemí podle přístupů (listopad 2017)

 

Analytics3

Přístupy na stránky podle krajů (listopad 2017)  ... ještě jsou téměř bílá místa

 

Analytics4

a tady ještě číselně (listopad 2017)

 

 

Články na stránkách

V průběhu let se na stránkách objevilo hodně článků a všechny jsou k dispozici i na současných - o žádný jsme nepřišli. Potěšitelné je, že jsou mezi námi lidé, kteří stránky nejenom čtou, ale také jsou ochotni pro stránky napsat nějaký text. A to ať už se jedná o zprávu z našich setkání, tak i jsou ochotni se podělit o nápady ze své dílny. Také výborně funguje sdílení fotografií z našich setkání. V posledních letech skoro už skoro ani nevytahuji fotoaparát - zásoba výborných fotek, které se ke mě dostanou pro potřeby stránek zcela vyhovuje. Také se rozmáhá i video z akcí, letos zejména zajímavé letecké záběry z dronů perfektně zachycuje dění na vodě. 
 
VŠEM KDO NA STRÁNKY PŘISPÍVAJÍ SLOVEM I OBRAZEM DĚKUJI!
 

Obsah stránek podrobně

Je príma si zavzpomínat, jak na Dářku v roce 2016 foukalo a rostly houby… ale bylo by dobré, kdyby na stránkách stejnou měrou přibývaly i články, týkající se konstrukce a provedení modelů, různých přípravků, tipů na doplnění dílny, popisů velkých lodí, recenzí knih a plánů … prostě všeho co se týká stavby modelů. čas od času něco probleskne i ve fóru, ale to se vzápětí ztratí z očí nebo se zapomene. Tak jsem se po letech zase rozhodl udělat takovou malou inventuru a její výsledky jsou v grafech níže. Články jsem rozdělil do tří kategorií - Setkání, Modely a Ostatní. Potvrdila se mi nadvláda článků o našich setkáních. Tak bych rád všechny pozval k publikování technicky zaměřených článků. Tedy i ty, kdo stránky “jen” čtete. Šikovných, kteří mají s čím se pochlubit a poradit je mezi námi spousta. Odměnou vám mohou být reakce čtenářů pod článkem, které se konečně trochu rozjíždí. Alespoň pro mne jsou to vždy radostné chvilky, které mi potvrdí, že nový příspěvek na stránkách někoho zaujal. Mimochodem, díky za tyto reakce, těší.
 
Graf_obsah
 
Základní rozčlenění článků na stránkách (tento je 202)
 
 
 
Graf_setkani
 
Nejvíce je článků o setkáních (celkem 118)
 
 
Graf_modely
 
Příspěvky, týkající se stavby modelů (celkem 72)
 
 
Graf_ostatni
 
A to, co nezapadlo do výše uvedeného - jako třeba tento příspěvek (celkem 31) 
 
 
 

Stránky do dalšího roku…

Budou fungovat dále, do důchodu se zatím nechystám. Jsou na nich stále některé věci na dotažení a vylepšení, jako je například Lodní registr minisail. Ale popravdě si nejsem z minulosti jistý, že by do něj modely jejich majitelé zaváděli. A každý takový modul na stránkách stojí poměrně dost času programátora. Byla to taková moje nadšená myšlenka v začátcích a nejsem si jistý zda má v dnešní době smysl. Zkuste mi poradit pod článkem… zda to podle vás smysl má. To, že stránky dělají příspěvky, články na nich, je mnou stále omílaná pravda. Pokud je tedy chcete v novém roce stránky vylepšit a naplnit, zkrátit dobu mezi příspěvky třeba na týdenní periodu, nebojte se posílat mi své příspěvky. Stačí text v e-mailu, pár fotek … Těším se na ně!

 

PF-2018

Nejprve díky všem, kteří mi poslali svá PF-ka. Nebylo jich málo a tak jsem je spojil do jednoho velkého obrázku, který vás snad také potěší.
 
VšePF_s
 
Já všem kamarádům a čtenářům stránek přeji pevné zdraví, radost ze života a z modelařiny, chápavé přející okolí (na které je ale také třeba myslet), milá setkání u vody, čestné soupeření, dobré výsledky a spokojenost. 
 
Jirka Kreisel, v Jablonci nad Nisou 28.ledna 2017
 
 
 
PF2018_minisail
 
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 28. 12. 2017

K lodnímu registru:
Byla to dobrá myšlenka, ovšem zdaleka ne všichni byli ochotni údaje vyplnit, a pak to trochu pozbývalo smysl. Přímo u vody se, pokud mi paměť dobře slouží, neuplatnil. Do značné míry případný tisk dnes vidím jako škodu papíru, neboť slýchám opakující se dotazy:
1. Kde se "to" dá koupit? A za kolik?
2. "To" jezdí jen na vítr?

Nicméně tisk infa o lodi ve stravitelnější formě pro laický lid než je navigácký techničák i přesto vítám, bude-li někdy obnoven.

ladous | 28. 12. 2017

Jen houf spokojených čtenářů a ochotných autorů do dalších let!

Šurda | 04. 01. 2018

přidávám se k Ladousovi ,a moc děkuju Jirkovi za tyto stránky, na kterých se můžem ,,slézat" .A ten poslední článek s těmi ,,koláči" je velmi zajímavý ... je to světový !!!

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz