pátek 07. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Těšíme se do Duchcova

Těšíme se do Duchcova

24.04. 2008 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Dorian_2x_B
Dorian_2x_B

Díky tomu, že jsem mohl nahlédnout do předběžné soupisky lodí, které letos přijedou na Barboru do Duchcova, mohu trochu popsat to, co mne tam letos opravdu táhne a na co se těším. A protože vím, že v tom nejsem sám, mohu napsat „Těšíme se do Duchcova“


Díky tomu, že jsem mohl nahlédnout do předběžné soupisky lodí, které letos přijedou na Barboru do Duchcova, mohu trochu popsat to, co mne tam letos opravdu táhne a na co se těším. A protože vím, že v tom nejsem sám, mohu napsat „Těšíme se do Duchcova“

Cože na nás čeká?

Předně lidé – budou z pěti zemí... tedy od nás, z Německa, Ruska, Slovenska a z Polska. Polsko tedy spíše odhaduji – přihláška zatím potvrzena není, ale byla by to snad první Barbora bez polské účasti.

A tito lidé sebou přivezou své lodě – těch, potvrzených přihláškou, je celkem 36!

Team CZECH

Jako první se sluší zmínit lodě nové – Jarda Pešek přijede s V.O. 60 Illbruck – podle toho, co lze nalézt na webu, tak se jedná o závodní speciál Volvo Ocean race. Druhá, vlastně také nová, je žlutá Bonduelle pana Slížka. Sice byla na startu již před rokem, tehdy ale doplatila na silný vítr. Já ji od té doby viděl jen na fotografiích, ale už se prý naučila výborně jezdit. Třetí nová bermudsky oplachtěná (NSS-A) jachta Seawind je z domácího KLM Royal Dux. Pole NSS-A doplňují Trigger, Corona SK40, Eneavour a má maličká Stormy Weather.

V gaflových lodích se do závodu se vrací i Atlantis, který postavil pan Slížek, ale s novým kapitánem Milanem Kroupou a aby byl zmatek větší, budou jachty Atlantis pod českou vlajkou dvě – druhá bude pod velením Ládi Jareše. Další dvojčata – jachty Thalassa jsou mezi námi již dostatečně známé, včetně jejich kapitánů Karla Egrta a Vráti Emlera. Třetí dvojičky jsou dva Doriánové – Jarda Zeman a Michal Medveděv.

Ve výčtu chybí dvě Marie a jeden Karel – pod tímto rébusem se skrývá galeeassa Karl und Marie se kterou přijede Ladislav Douša – Ladouš a ta druhá Marie přijede s Borkem Dvořákem – jak jinak...

Team GERMANY

Tým se částečně obměnil a dovolím si začít loděmi, na které se těším obzvláště. Tajemná Mystery a adrenalínova Adrenalina. Obě přiveze Ulli Schram a pokud sledujete stránky minisail-ev víte, že Mystery ve svém trupu skrývá spinakr, se kterým lze za jízdy pracovat. Adrenalina zase umí, stejně jako její předloha, za jízdy měnit polohu těžiště a tím unese neuvěřitelné 2 čtvereční metry plachet. Jedná se o tzv. sandbagger – tedy maximálně přeplachtěnou jolu, naplněnou pytli s pískem, které za jízdy posádka přemisťovala tak, aby loď stále jela na optimálním vyvážení. U modelu je analogicky (a také automaticky - pomocí gyrosenzoru) přesouván válec olova. Podle fotografií se u obou lodí jedná hlavně o zážitek z jízdy – držme si palce, ať vítr je v rozumných mezích pro tyto lodě.

 

 

Další nová loď je Safari Christiana Burgera – keč s rozpěrnou gaflí – tedy podobná takeláž jakou známe z Atlantis a další nová tvář je i Unger Veit se SMY Meteor IV. Po hladině se projede opět J-class Ranger sympatického Karl-Heinz Posta a nádherná mahagonová Spirit of Freedom Berndta Borgmanna. Kdo zná Torstena Hilla, má jistě před očima zelené plachty škuneru Orinoco Flow. Torsten sebou přiveze také jachtu Dolly kormidlovanou Torstenovou manželkou Doerthe a VolvoOcean racer – aby zamíchal pořadí v NSS-A. Z Německa přijede ještě i další Atlantis – Argus Horsta Oltersdorfa.

Team RUSSIA

Je velkou neznámou – ač je nahlášeno 9 závodníků, jediná zveřejněná loď je Yamaha – v Rusku velmi oblíbená stavebnice. Z paměti se mi vynořilo vyprávění účastníků loškého Mistrovství v St. Petěrsburgu, kdy na vlastní oči sledovali zrod jedné Yamahy přímo při čekání na první jízdy – z krabice do vody. Tak snad zbytek utajovaných lodí bude mít větší „modelářskou“ cenu. Osobně čekám alespoň jednoho Colina Archera – uvidíme.

 

 

 

Team SLOVAKIA

Tým je na soupisce (zatím) zastoupen jen Štefanem Ábelem s novou NSS-A Gipsy Moth IV, jejíž plány nám ukazoval na Křetince. Jako druhou zbraň za slovenské barvy zvolil Benjamina W. Lathana – smůlou trochu pronásledovaný škuner. Myslím, že ze Slovenska ale ještě neřekli poslední slovo.

Team NSS-C

Na soupisce se objevily dva modely této kategorie – tedy s příčnou plachtou. Werner Quurck přijede s holandskou jachtou Johan Moritz – možná si ji pamatujete z MS-2006 v Borovanech. Fantasticky provedený model muzejní kvality, který je možno položit na vodu. Druhá NSS-C přijede z Ruska a je opět zahalena tajemstvím - uvidíme...

 

Je zkrátka proč přijet letos do Duchcova...
Jirka

 

 

 

 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz