středa 12. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > PF-2009 - Stránky www.minisail.cz po roce

PF-2009 - Stránky www.minisail.cz po roce

30.12. 2008 | Krátké zprávy Vložil(a): Jirka
OldMinisailWeb
OldMinisailWeb
Je to tak, čas se s námi nemazlí a první rok historie těchto stránek je prakticky dopsán. Je tu konec roku, čas bilancování a snad také stanovování cílů roku příštího. Bilancovat je poměrně lehké, stačí jen trochu zavzpomínat. S těmi cíli je to trochu ošidné, protože stanovit si cíle příliš velké je stejně ošidné jako cíle, které jdou splnit lusknutím dvou prstů...

Je to tak, čas se s námi nemazlí a první rok historie těchto stránek je prakticky dopsán. Je tu konec roku, čas bilancování a snad také stanovování cílů roku příštího. Bilancovat je poměrně lehké, stačí jen trochu zavzpomínat. S těmi cíli je to trochu ošidné, protože stanovit si cíle příliš velké je stejně ošidné jako cíle, které jdou splnit lusknutím dvou prstů...

Takže nejdříve trocha bilancování

Stránky začaly oficiálně existovat 1.1.2008 těsně po půlnoci. Samozřejmě určitá příprava probíhala již od podzimu, kdy ve mě dozrálo rozhodnutí, že velkou porci svého volného času věnuji této dobré věci. Přiznám se, že to byl pro mne krok do neznáma, a když jsem si na podzim koupil pár knížek s názvy typu „WWW stránky snadno a rychle“, byl to jen malý krůček na dlouhé cestě. Jinými slovy nulové zkušenosti a velké odhodlání.

Na začátek jsem připravil koncept článku „Mini-sail??? … jak to vlastně začalo?“, který mi notně vylepšil a rozšířil přesnými údaji a postřehy Borek Dvořák. A jako druhý článek byl připraven seriál o stavbě Stormy Weather, původně připravený ještě pro Monako. Pak stačilo jen pochopit základy HTML jazyka, vytvořit kostru stránek, zaregistrovat a zaplatit doménu, získat webový prostor – prostě náplň na dlouhé podzimní večery.
Probíhala také čilá korespondence s pár zasvěcenými – zejména s Kebou z Monaka, který mne od myšlenky vlastních stránek jen pro jedno odvětví lodní modelařiny na jedné straně zrazoval a také mne varoval před velkou časovou náročností, na straně druhé mi dodával odvahu, protože mu bylo jasné mé pevné rozhodnutí. Kebo, díky a měl jsi pravdu.

Zkrátka koncem roku jsem finišoval první verzi stránek tak, aby jejich kmotr, Borek Dvořák, svým prstem mohl slavnostně stránky v prvních minutách roku 2008 spustit. A to se také stalo. Vzpomeňte si na první verzi stránek:

 

OldMinisailWeb


Stránky se pomalu začaly plnit také díky Michalovi, který svým nezaměnitelným způsobem popisoval stavbu své lodě kapitána Slocuma SPRAY.  Také se ale začalo ukazovat to, že stránky jsou jen jakási vitrína zájmového spolku, pověšená na domě, kde se v ní za sklem prezentuje pár lidí, a kdo jde kolem tak si to může přečíst. Prostě stránky byly jen neživou webovou prezentací.

Naštěstí jeden z prvních ohlasů na stránky, který dorazil do mé e-mail schránky, byl stručný vzkaz: Myšlenka dobrá, náplň stránek ujde, ale technicky to pokulhává… zhluboka jsem se nadechl a pokračoval ve čtení… nabízím pomoc, jsem modelář a programátor webových aplikací. A tak jsem se seznámil s Lukášem (Zbuky), který shodou okolností studuje ve vedlejším městě na VŠ. První naše setkání bylo během pár dnů, protože Lukáš odjížděl na půl roku do zahraničí. Naštěstí v době internetu není vzdálenost překážkou a na projektu nové verze stránek, nyní už se vším všudy, se mohlo začít pracovat – i když na dálku.

Start této nové verze stránek byl v půlce dubna a myslím, že to byl správný krok. Stránky dostaly konečně možnost vašich on-line příspěvků – tedy diskuse a galerie. Také se přemístily na svůj profi-webhosting – tedy placené místo, kde je zajištěn jejich chod a hlavně jejich údržba není jen na mě. Myslím, že tento posun hodnotíte kladně stejně jako já.

Během roku se stránky plnily články (celkem 26 – tedy jedenkrát za dva týdny něco nového). Za článek roku považuji Borkův „Trim a jízda s plachetnicí“, který je nacpán informacemi k prasknutí. Stránkám by takových článků slušelo více. Také se začalo diskutovat a některá témata byla opravdu žhavá – viz populární Atlantis, se kterým se svezlo tolik diskutované hodnocení a nehodnocení stavebnic. Uživatelské galerie se také „samy“ začaly plnit obrázky rozestavěných modelů, záběrů ze setkání – nezapomenu na své překvapení, kdy se snad po dvou dnech fungování stránek objevila v galerii Pivkova „přímočarka“ – tak rychle jsem to opravdu nečekal. Z čeho mám ale největší radost je fakt, že přispívatelů na stránky přibývá a úroveň článků stoupá – tedy něco jako „Národ sobě“ začíná fungovat. Věřím, že i v tom roce příštím se na stránkách ocitne ledacos zajímavého a podnětného.
 

A tím, se dostávám k cílům na rok 2009

Ano, stránky budou nadále fungovat a poskytovat svou službu nám všem – to je jasné. Velký dluh cítím v oblasti Lodního Registru Minisail. Pokusíme se spolu s Lukášem vymyslet jakýsi formulář, který by ulehčil vkládání informací o jednotlivých lodích přímo jejich majitelům. Další, co spolu chystáme, je kalkulačka, která by mohla ulehčit některé modelářské výpočty spojené s přepočítáváním stop, palců, čtverečních metrů, výtlaku a podobně s ohledem na zvolené měřítko. Zatím to mám zpracováno v excelu, ale na stránkách to bude pohodlnější a přístupnější.
Do kroniky také přibudou chybějící Barbory a snad i článek navazující na historii minisail v Evropě, tedy jak to pokračovalo u nás.
Je ale jasné, že hlavní přísun informací a náplně stránek musí přijít od nás všech – je nás na stránkách registrováno téměř čtyřicet a z tohoto množství šikovných modelářů určitě něco pro stránky v roce 2009 vznikne. Byl bych rád za materiály popisující stavbu modelu, výrobu dílů, různé výrobní postupy a triky – prostě praktické popisy co a jak lze vyrobit. Takových článků by mělo na stránkách zejména přibýt.
 

Závěrem poděkování všem...

Všem, kteří tyto stránky navštěvujete, čtete a pomáháte vytvářet, jmenovitě Michalovi, Lukášovi, Pepovi, Borkovi, Frantovi, Adrajovi, Karlíkovi, Milanovi, Marianovi – je vás již spousta a díky za vaše příspěvky a také díky i předem za to, co mi od vás během roku určitě dorazí. Velký dík patří i mé ženě, jen díky její podpoře a toleranci mám čas na sezení u klávesnice.
 

V roce 2009 Vám všem přeji vše dobré jak v osobním, tak i modelářském životě a těším se na setkání s vámi ve zdraví někde u vody.

Jirka, webmaster

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz