úterý 25. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Kristýna > Kristýna 2019

Kristýna 2019

22.05. 2019 | Kristýna Vložil(a): Jirka
Kristýna 2019  000.JPG
Kristýna 2019 000.JPG

Tak se to stalo, dožili jsme desáté Kristýny, navazující na pět Barbor a k tomu jsme předali dvanácté Evropské poháry. To píšu hned v úvodu, aby bylo trochu jasno v těch číslech… Aby to bylo zajímavější, přidám ještě jedno číslo: PATNÁCT. Toto číslo je pro mne osobně velmi důležité. Mohlo by se zdát, že myslím 10+5=15 mých setkání s plachetnicemi NSS. Matematicky je to v pořádku, ale ta první Barbora byla až v roce 2005! Já se však chci dobrat (pro mne) důležitější události, od které ve středu 1. května 2019 uplynulo přesně 15 let.

Tou událostí je vstup naší republiky do Evropské unie. Jsem za to nesmírně rád, i když se jistě najde spousta těch, kteří mají jiný názor. Jak jsem teď někde zachytil „Evropská unie vznikla proto, aby Čechům sebrala národní suverenitu“ … a snad i proto, abychom jedli shnilé maso namísto „našich vepříků“. Takže teď už víte, že nejsem euroskeptik. A jak se to pojí s letošní desátou Kristýnou?
 

Tak, že ve středu 1. května se kousek od Kristýny, slavilo patnáct let naší účasti v projektu spojené Evropy. Takže navzdory počasí a díky mé ženě (trochu proti mé vůli) jsme sbalili během dopoledne spousty potřebných věcí, odevzdali psa do psího penzionu na prázdniny a s koly dorazili na Kristýnu. Rychle se ubytovat, přivítat se s Mrákotovými a vyrazit se na kolech podívat na místo, kde se stýkají tři zemské hranice. Tedy na Trojzemí, podle kterého se jmenuje sobotní soutěž Pohár Trojzemí. Slavilo se tam, dokonce tam přibyl jeden provizorní most z Čech do Německa a tak se dalo pohybovat ve třech zemích, všude ochutnat něco dobrého, poslechnout si muziku… A to já mezi jiným shledávám na myšlence EU nejlepší – to bezprostřední setkávání lidí. A zase se to vztahuje k naší soutěži, která je takovou možností se potkat s lidmi z různých zemí. Tak se mi to honilo hlavou na onom zajímavém zeměpisném místě. A to jsme se tam večer vrátili pěšky ještě jednou, na hezký koncert fakt skvělých Beatles z Kladna a závěrečný nádherný ohňostroj s doprovodem hudby. Škoda, že předpověď počasí odradila mnohé od dřívějšího příjezdu na Kristýnu.

Čtvrtek 

ten již probíhal ve standardním rytmu, čekání na materiál, stavba stanů, budování startovišť, kanceláře a hlavně příjezdu účastníků. Foukal však silný vítr a tak stavba stanů byla problematická. Dokonce i maják zůstal z bezpečnostních důvodů na břehu. Počasí však své trumfy teprve připravovalo… To však nemohlo zhatit družení a vítání po dlouhé zimě, na které se jistě mnozí těšili ;o)
 
 

Pátek, zahajovací den 

ranní rozhodování, kde zahájení uspořádat, nebylo jednoduché. Nakonec jsme to riskli a na tradičním místě jsme po půl desáté zahájili desátou Kristýnu. O symbolické odemknutí vod pro sezónu soutěží 2019 jsem poprosil mou ženu, která po deset let snáší trpělivě mé nálady a frustrace před každou Kristýnou. Nejsem totiž pořadatelský typ, i když si to mnozí o mně myslí. Nakonec, po veřejném poděkování, jsem jí asistoval, ale zásluhy patří jí. Další zásluhy (a zmíním to už na tomto místě) patří městu Hrádek a Libereckému kraji, bez jejichž podpory by takto Kristýnu nebylo možno uspořádat…
 
A začalo pršet. S tím jsme se lehce vyrovnali, modely byly v suchu, připraveny na bodování a odpolední předpověď již byla optimističtější. Na tomto místě textu jsem v předchozích rocích popisoval novinky. Těch však v posledních letech ubývá, bohužel. Trochu se neorientuji v ruských modelech a stejně tak v polských Sunfish-ích. Tady je kategorie C již dokonale „zabitá“ variantami Frantovy trojnožky, bohužel. Nejsem si jistý ani tolik populárními trimarany, ale myslím, že tam také žádný přírůstek nebyl.
 

Jedinou novinkou tedy byla pro mne Tondova nová loď NSS-A Gaucho. Hezká loď, zajímavá a věřím, že ji Tonda naučí jezdit. Bohužel jsem ji nevyfotil, stejně jako ostatní… obecně, fotek bylo letos málo a může za to již zmíněné počasí. Možná namítnete, že další „novinka“ na Kristýně byl trojstěžník Adix. Ten však byl na první Kristýně v roce 2010, ovšem ještě se svým prvním kapitánem Pepou. Takže další oslava desátého výročí, bohužel bez zmíněného Pepy, který nám všem chyběl, a těšíme se na něj. 

Sněžná sobota

Hrádek nad Nisou leží v nadmořské výšce 255m. Takže ještě během pátku byly Aladinovi bílé sloupečky vnímány jako omyl. Dokonce i pan starosta, který nás o víkendu pilně navštěvoval, nepředpokládal, že by v Hrádku mohlo sněžit. Ale příroda je mocná a dopoledne se odjela pouze jedna jízda. Pak se silně rozpršelo a vzápětí se mezi deštěm objevily i bílé sněhové vločky. Bylo to tady, poprvé za deset let nám na Kristýně sněžilo! Jízdy byly přerušeny, a každý hledal teplé místo. 
 

Spolu s frontou přišel chlad a tak když se po čtvrté znovu rozjely jízdy, bylo to jen pro otužilé. Závodníci se daleko intenzivněji pohybovali za svými modely s jasným cílem se zahřát. Horší to měli rozhodčí a časoměřiči. Mohu to potvrdit, byl jsem jedním z nich. Jen jsem litoval, že nemohu při psaní průjezdů používat levou a pravou ruku na střídačku. Nicméně zvýšeným úsilím a zkrácením limitu se podařilo zase dojet téměř vše podle plánu. Na neděli zůstala jen jedna juniorská NSS-A jízda.

 

Slunečná neděle

začala dojetím zbylé jízdy. Pak se vše chystalo na závěrečnou regatu. Manažerským rozhodnutím zůstal tradiční maják na břehu. Poprvé za deset let. I tak jsem si vzpomněl, jak na té první Kristýně maják trpěl silným větrem a v průběhu víkendu jsme ho stahovali zpět a provizorně vylepšovali, právě aby přežil nedělní regatu. No, vše musí být jednou poprvé… Nicméně regata se odjela kolem standardních bójí, vhodně rozmístěných, a za čerstvého větru. Počasí tak zase ukazovalo příznivější tvář a před polednem se objevilo i slunce.
 

Během regaty se v naší loděnici vedle restaurace připravovalo vše na závěrečné předávání cen. Ty byly tradiční, stejně jako diplomy a poháry. A tak se přesně v jednu mohlo začít se závěrem celého víkendu. Opět jedna má osobní radost byla přítomnost hejtmana Libereckého kraje. S ním jsme před téměř deseti lety začínali první rozhovory o tom, co vlastně chceme pořádat na Kristýně. Tehdy byl starostou města a druhý vážený host závěrečného ceremoniálu, byl starosta současný. Spolu vytvořili skvělý předávací tým a tak se ta spousta cen rychle dostala k vítězům jednotlivých kategorií a soutěží.

Dalšími milými hosty jste byli vy všichni, účastníci a rozhodčí a také ty naše trpělivé doprovody, manželky. Všem Vám za pořadatele děkuji, osvědčili jste se v nelehkých podmínkách, vhodných spíše pro soutěž otužilců. Ale snad jste, až na výjimky, byli s desátou Kristýnou spokojeni.

Text: Jiří Kreisel
Foto: Mrákotovi Kreiselovi

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 22. 05. 2019

Jsem rád, že nejsem jediný, kdo není pořadatelský typ - a přesto se do pořádání vrhá :-)

Jiri Host Kreisel | 22. 05. 2019

Přidávám ohlasy na akci na stránkách:
Libereckého kraje
Sdružení sportovních svazů ČR

Jirka

ladous | 22. 05. 2019

A já jednu fotogaleriii:
https://ladous.rajce.idnes.cz/kristyna_nss_190503

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz