čtvrtek 28. březen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > MiČR NS 2014 Běleč nad Orlicí

MiČR NS 2014 Běleč nad Orlicí

28.07. 2014 | Z akcí Vložil(a): Jirka
KR_070_001B
KR_070_001B

KLoM Třebechovice pod Orebem po dvouleté pauze uspořádal úvodní seriálové soutěže MiČR sekce NS 2014 v areálu Tábora J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí, a to od 23. do 25. května. Již od minule jsem věděl, že vodní plocha Mlýnského rybníku není pro plachetnice zrovna ideální, ale jako současný vedoucí sekce NS musím být rád, že se vůbec najde pořadatel a nekomplikovat mu už takto složitou práci tím, že mají plachetničkáři jinou představu o podobě startoviště a přístupu k němu. Koneckonců jsme všichni věděli, do čeho jdeme. Letos bylo startoviště obohaceno o molo, tak co si víc přát?

Ladous

S vynaložením velkého úsilí (a prořezáním několika větví) se k vodě podařilo dostat i ohromného Lulwortha. Kdo neměl vozík, ten se sice pronesl, ale to už je náš úděl. Málokde se dostaneme z auta přímo do vody jako v Jinolicích. Pravda, zde jízdu ještě ztrpčovalo vzrostlé rákosí na břehu, avšak ani v Netolicích není mezera mezi stromy dvakrát velká...

Letos jsem si odbyl svou premiéru jako člen bodovací komise. Nepřítomnost Zdeňka Tomáška se projevila tím, že byl problém vůbec třetího bodovače plachetnic NSS na místě sehnat. Rozhodčích bezpočet, ale těch, co viděli plachetnici alespoň z dálky, bylo minimum. A ti, kteří se kolem plachetnic pohybují, si zase nechtěli dělat zlou krev, aby po zbytek roku nemuseli poslouchat, proč jednomu modelu dali o bod více než druhému. Nakonec se uvolil Pavel Sviták, který tak doplnil mě a Otakara Holana.

 

 

Bodování s ohledem na časový harmonogram a foukající vítr rychle odsýpalo. Původní záměr, že bychom mohli jednou za rok modely převážit a přeměřit jim plachty, vzal již v zárodku za své. Vypůjčit si na den cejchovanou váhu do 30 kg není nic levného, navíc by se přejímka modelů odhadem o dvě hodiny protáhla.

Takto mohlo 10 modelů NSS-A záhy na start. Zatímco si "áčka" odbývala první jízdu, v NSS-B jsme obodovali 8 modelů a v NSS-C 2 modely. Jízdy NSS-B a NSS-C se odehrávaly naráz, společné bylo i vyhodnocení v rámci soutěže, neboť letošní sportovní řád hovoří o slučování podobných tříd, nejsou-li na startu 3 modely, což v tomto případě nebyly. Někteří s tím měli později problém odvolávajíc se na pravidla Navigy. Ta jsou však šita na míru soutěžím evropského a světového významu, na našich seriálovkách se jimi do puntíku řídit nelze.

Nicméně jako své selhání zpětně vnímám okamžik, kdy jsem Bambinota vyslal coby vedoucího startoviště NSS s poselstvím, aby u přítomných vysondoval, podle kterých pravidel chtějí letošní seriál odjet... Moje vize, uvedená i v propozicích, byla jet podle Navigy NS 2013, ale kdyby se přítomní shodli na národních pravidlech, v ničem bych jim nebránil. To se zřejmě stalo. Na místě jsem nebyl, tak nevím.

I s ohledem na odlehlost startoviště NSS jsem tam během víkendu mnoho času nestrávil, z pozice vedoucího sekce NS mám teď v "popisu práce" obíhat vše, což mi i jako autorovi článků vyhovuje.

Myslím, že jedna jízda NSS-A byla pro silný nárazový vítr přerušena. Technických závad jsem si povšiml u Endeavouru Milana Kroupy, z novinek (nejen) mě zaujala především plachetnice Fröja (NSS-B) Martina Housky. Ten tak po letech věnovaných stavbě historických neplovoucích plachetnic zavítal s RC historickou plachetnicí na vodu. Krom jiného rozšířil i řady těch, kteří musejí přebíhat od jednoho startoviště na druhé, protože v F2-A nasadil Bogdana. Ale zpět k plachetnici Fröja: Je postavena v měřítku 1:16. Na vodorysce má 930 mm, plochu plachet 0,458 m2 a výtlak 9,4 kg. Mohla být o fous větší, takto se mezi svými konkurentkami na vodě trochu ztrácí. Plachty, ač z moderního materiálu, mají lehce nažloutlý odstín. Tak nějak to mohla mít i předloha. Zajisté bude ozdobou všech akcí, až Martin vychytá dětské nemoci. Tou první je malé kormidlo.

 

 

S plachetnicí Merkur (NSS-C) si svou premiéru na poli seriálu NSS odbyl René Walenta z MK Slezsko Český Těšín. Model v měřítku 1:7, vodoryskou 870 mm, plochou plachet 0,476 m2 a výtlakem 6,9 kg je podobné koncepce jako Marcía Marcely Uherkové s plachtou na trojnožce. Patent Franty Chmelky se ujal.

V NSS-A, byť z nedostatku času jen na jedné seriálové soutěži, řady startujících rozšířila Lenka Mrákotová. To je z letošních novinek v Bělči nad Orlicí asi vše.

A jak závod probíhal? Kromě nárazového větru sobotní klání znepříjemnila ještě bouřka, při které padaly kroupy. Na fotkách, které pořídili jiní, je praktická ukázka, že i přístřešek 3 x 3 metry je velkokapacitní. Jen modely již nebylo kam ukrýt.

 

 

Předání cen proběhlo v neděli. Mezitím probíhala takřka dnem i nocí letitá diskuze o nespravedlivém bodování, pravidlech, Navize, SMČR a o tom, proč jsou plachetničkáři vždy na nejvzdálenějším startovišti. Bohužel, při současném nedostatku pořadatelů a jim dostupných lokalit se vždy a všem zavděčit nelze. Řešením by bylo seriál NSS od seriálu zbytku NS oddělit jak lokalitou, tak termíny a uspořádat jej s minimálními náklady a nulovou dotací např. v Kolíně, Třeboni, na Velkém Dářku či na Těrlicku. Bude to přijatelnější, než současný stav? Anebo může být jen jednorázové MiČR NSS, ze kterého by vzešel reprezentační výběr (kvůli ničemu jinému se to nedělá) a zbytek akcí může probíhat formou méně formálních soutěžních srazů.

Ladous

 

Fota: Pepa Mrákota, Vláďa Bláha, Michal Šenekel

 

     
výsledky v XLS
 
 
 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Březen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Log
Článků: 310
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz