středa 10. srpen 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Minisailisté > Krátké zprávy > Franta: Soukromé ohlédnutí za sezónou 2008 kategorie NSS

Franta: Soukromé ohlédnutí za sezónou 2008 kategorie NSS

08.12. 2008 | Krátké zprávy Vložil(a): Jirka
Phantom Karla Egrta
Phantom Karla Egrta

Blíží se konec roku, je čas rozjímání, hodnocení toho co bylo, zrají rozhodnutí pro rok příští - snad i závazky a cíle. Jako první se k tomu dostal Franta Chmelka, který mi poslal článek, ve kterém se ohlíží (soukromě) za sezónou, kterou jsme ukončili zamknutím vody v Jinolicích. Teda, kromě Brňáků - ti jezdí snad ještě teď. Frantovi děkuju a tak si můžeme zavzpomínat na tuto sezónu, zhodnotit ji a taky se zamyslet nad tím, co by bylo dobré v sezóně příští udělat jinak. To asi každý máme nějakou představu, to je pravda, ale tak tedy zamyslet se nad tím jak se domluvit a hlavně to i prosadit. Ještě je čas - vždyť vody ani pořádně nezamrzly.

Jirka

Zde se pokusím zhodnotit sezónu roku 2008 z mého pohledu.

Příprava na letošní sezónu neproběhla v nejlepším duchu. Zimní spánek se jaksi protáhl, nebyla dokončena nová loď pro třídu NSS-A a při pokusu o přestavbu Luisy na nepotopitelnou loď, došlo k jejímu totálnímu zničení.

Sezónu jsem zahájil výjezdem do pro mne nedaleké Rudy v Polsku. Na tuto soutěž , která se většinou koná o prvním víkendu měsíce května jezdím už několik let.  Jezdí se na poměrně malé ploše rekreační nádrže, vejdou se dva trojúhelníky a plachetnice zabírají 2/3 plochy. Ale na rozdíl od našich soutěží nikomu viditelně nevadí hodinová pauza pro jízdu plachetnic(je uvedena v propozicích). Na místě je zajištěno občerstvení včetně piva se sokem (sladkým sirupem) a pořadatel na objednávku zajišťuje teplé obědy.   Soutěž se jezdí jako Mistrovství Dolního Slezska a zároveň  jako první soutěž Č-P-S poháru. Schází se zde početná skupina lodních modelářů nejen z Polska, ale i Česka , Slovenska Německa.  Účast z Česka v letošním roce byla trochu slabší, chyběli modeláři z Mostu a Třince. Ubytování je zajištěno na zrekonstruované ubytovně (bývalá ubytovna horníků) asi 4 km od vody. 

Hned následující víkend se jel pravděpodobně  vrchol soutěží maket plachetnic a to „Zlatá plachta Barbory“ v Duchcově.  Duchcov byl pořadatelem dvou soutěží seriálu Mi ČR (čtvrtek, pátek),  Zlaté plachty (sobota) a putovní regaty (neděle).  Na soutěž přijelo více účastníků než v loňském roce (Německo, Slovensko, Rusko a domácí) a to chyběli polští modeláři. Jak i v minulosti byla soutěž pod vedením nestárnoucího p. Vrby připravena na jedničku. Já vidím pouze negativní hodnocení pouze v počtu soutěží, jednak počet dní a  jet každý den tři jízdy po jedné hodině a kdo měl dva modely různých kategorií  , musel strávit na vodě až 6 hodin. Zde bych chtěl podotknout , že pan Vrba byl k tomuto kroku více či méně dotlačen vedením NS, pro nezájem pořadatelů uspořádat jeden závod NSS. Vždy se jela jen jedna seriálová.

V přestávce mezi seriálovými soutěžemi jsem si odskočil za hranice do polského Debowce, (30 km od místa bydliště) kde se sice NSS z důvodu zarostlého rybníka NSS nekonaly. Oprášil jsem 10 let starého Tummlera (F2) a vyrazil . Zde mohu závidět organizátory. Bydlí se sice ve škole na žíněnkách,  jsou zajištěna 3 jídla denně(začíná pátek večeří a končí nedělním obědem) ve školní jídelně, plno cen na vyhodnocení a to vše za  pouhé startovné ve výši necelých 200 Kč.

Další seriálovou dvou soutěž v Jinolicích  jsem vynechal jednak z nevhodnosti termínu (4 dny před odjezdem na ME v Polsku) a tím i finanční zatížení. O této soutěž by mohl poreferovat někdo jiný.

Výjezd do Polska na ME, byl tak jaksi mimo plán, protože po účasti a zkušenostech z  MS v Petrohradě jsem řekl, že už nikdy jako reprezentant (ale opět platí“nikdy neříkej nikdy“).

A navíc bylo to blíže než třeba Plzeň nebo Duchcov.  O této soutěži jsem psal na minisail., tak to tu nebudu déle rozvádět.

V „mrtvé“ prázdninové přestávce se o vyplnění postaral Michal Medvěděv na vodní nádrži Velké Dářko.  Bylo to neformální setkání vyznavačů modelů plachetnic. Článek je opět na těchto stránkách. Hodnocení všech zúčastněných bylo velice pozitivní a atmosféra pravděpodobně neopakovatelná. Za toto velký dík Michalovi. Jediným stínem byl asi pozdě zveřejněný termín konání.

 Další velikou akcí bylo MS kategorie „C“ (stolní modely) konané v Jablonci n.Nisou. Jako doprovodný program se jela Jablonecká kotva.  Jelo se na Novoveském koupališti včetně NSS.  Vzhledem k malé vodní ploše, sloužila trojúhelníková trať pro NS posloužila  i pro NSS, jen s tím rozdílem, že se jelo po vnějším obvodu.  Zde bylo zajímavé, že i na malé ploše se dá NSS odjezdit, a osobně si myslím, že to nikomu z účastníků nevadilo. Toto bylo zároveň zajímavé i pro ostatní diváky a soutěžící, protože zhlédnutí skupiny modelů maket plachetnic není často k vidění . Důvodem je odloučené konání jízd. Závada byla jen v počasí, zima a déšť, ale to prý podle pamětníků patří k tradici.

Závěrečná soutěž seriálu a poháru se jela v Tvarožné Lhotě.  Zde to jaksi pořadatelé nezvládli, protože současně se jela i závěrečná soutěž Moravského poháru a tak bylo jaksi těsno a dusno kolem dění. Vrcholem bylo, když jsme (jako NSS) požádali pořadatele o zapůjčení bójí, s tím, že si je na Mlýnky sami odvezeme (cca 14 km jedním směrem), tak jsme byli bezdůvodně odmítnuti. Nevím co tím organizátor a pořadatel  sledoval. Plachetnice se jely na vodní nádrži Mlýnky.

 Zamykání vody se konalo v Jinolicích. Oproti loňskému prvnímu , bylo pojato více soutěžně i s předáváním cen a diplomů, a bylo i pro ostatní kategorie NS.

 Letošní sezóna se  moc nepovedla, docházelo k častým přejezdům na jiné lokality, vzniknul dokonce  název „lodní turistika“.  Ta pro neznalé vyplývá z toho , že se plachetnice odvezou na poněkud vzdálenou vodní plochu , kde stráví celý den,  bez zázemí (občerstvení, WC, elektřina apod.) a večer se vrací na základnu a druhý den se to opakuje.

To je tak asi vše , o dění a všem okolo seriálu bylo napsáno jinde a jinak. Záměrně neuvádím výsledky z jednotlivých soutěží, ty se dají pro ta co mají zájem najít na Svazových stránkách , popřípadě i jinde, (vyžádat u pořadatele).


Přeji všem do příštího roku mnoho úspěchů nejen v osobním životě,
ale i tom stavebním a soutěžním.

 

Franta Chmelka (Ferodědek)

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 282
Akcí: 15
Uživatelů: 109
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz