čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Z loděnic > Pen Duick - bonus

Pen Duick - bonus

17.04. 2023 | Z loděnic Vložil(a): Jirka
Pen Duick JM3 000.jpg
Pen Duick JM3 000.jpg

Jako bonus přidávám neobvyklé řešení zalomení kormidelní osy. Tento způsob jsem vymyslel kvůli zamezení zatékání vody do trupu kolem osy kormidla. Ložisko osy nyní ústí do kokpitu, který je samo vylévací. To znamená, že je v něm otvor, kterým voda, která se do něho dostane ať už vrchem, nebo podle osy kormidla může odtéci ven. Táhlo, které je dostatečně vysoko nade dnem, je ještě těsněno gumovou průchodkou. Celé je to potom zakryto další pohledovou podlahou.

Zalomení osy je tvořeno kardanem. Kamarádem Michalem mi byl doporučen a dodán kardan nakoupený. Po prvních těžších chvílích bylo jasné, že je sice dobrý, ale pro jiné účely. Stálé lomcování velkým kormidlem ze strany na stranu mu nedělalo dobře. Malé červíky nešly dostatečně dotáhnout a uvolňovaly se. Došlo k převrtání a vyřezání větších závitů z obou stran a vymezení vůlí. Snad by to už takto mohlo fungovat.
 

 

 

Jenže mi zbyl ještě čas po dokončení lodi, tak jsem se pustil do výroby kardanu vlastního. Celý jsem ho okopíroval, jen jsem použil na výrobu mosaz a zvětšil díly, jak to jen šlo. 
 

 


Prodloužení je teď z jednoho kusu, takže odpadají červíky. Na soustruhu jsem vyfrézoval prizmo. Využil jsem tvrdokovovou frézu pro horní frézku na dřevo. Proto je prizmo z tvrdého dřeva. Do něho  jsem svěrkou přes nožovku upnul kulatinu. Frézování drážky vyjde pak automaticky přesně do osy. Vyzkoušel jsem i nový frézovací svěrák, ale stejně jsem zbytek dopiloval. Ostatní díly jsou svrtávány společně a struženy. Musí být označena jejich vzájemná poloha, otočit nejdou. Místo malé segerovky (jako u originálu) jsem kolíček zajistil drátěnou závlačkou. Několikrát jsem musel sestavu rozebrat a uvolňovat v místech, kde se díly potkávaly. Takto jsem získal kompaktní kardan bez zbytečných vůlí a ten je v lodi namísto první (koupené a upravené) verze. 

 

 

Text, foto i nápady: Pepa Mrákota 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jiri Host Kreisel | 17. 04. 2023

Vypadá to mechanicky skvěle - řešení na úrovni. Líbí se mi i ten samovylévací kokpit... Kdysi jsem si stavěl anténní předzesilovače, které byly umístěny přímo u TV antény. Byla to krabička z pocínovaného plechu, pár součástek uvnitř, průchodky signálu ze skla (z kondenzátorů). I když to bylo celé zapájeno, po čase vždy vevnitř zkondenzovala voda a dělala neplechu. A pak jsem si na toto téma přečetl v Amatérském Rádiu, že "Nejlepší těsnění je díra". Fungovalo to... Vtéci může, vytéct musí ;o)
Jirka

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz