čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Praxe > Plaňkovaný trup

Plaňkovaný trup

01.12. 2008 | Praxe Vložil(a): Jirka
PR_002_001B
PR_002_001B

V Jinolicích, na Zamykání ´08,  jsme se setkali s Pepou Mrákotou, který tam přijel se svou kajutovou plachetnicí Critter.  Již tehdy mu v hlavě zrály myšlenky na stavbu lodi Spray, kterou tam viděl i jezdit v Michalově podání. Poslal mi spousty pěkných fotografií a něco textu ke stavbě, které krásně popisují pracovní postup stavby trupu lodi plaňkováním. Využiji jich (po dohodě s Pepou) pro samostatný článek popisující stavbu trupu touto technikou.

 

 

Dále nechám mluvit autora:

S měřítkem lodi je to potíž.Záleží na tom, z jakých mír se vychází. Když se mě Michal Medveděv v Jinolicích ptal, jak ji budu stavět velkou, tak jsem řekl,že o chup menší než má on. Takže když odečtu z jeho lodi chlup, tak to vychází přesně 1m na palubě, vodoryska 871 a šířka na palubě 392.

Toto je dokumentace stavby, po zhruba měsíci, od prvního říznutí do překližky. Sehnal jsem snad všechno, co se této lodi dotýká. Překresloval jsem troje žebrorysky , ale ani jedny neseděly. Nakonec jsem použil ruský výkres, který mi připadá tvarově nejbližší s fotografiemi a popisem ve Slocumově knize. Jak již uvedl Michal Medveděv , je to detektivní práce.

Žebra nakreslená (se správnými průniky), vytištěná na laserové tiskárně, jdou dobře přenést přežehlením, pokud není překližka příliš chlupatá. Vyřezání přímočarou pilou jde dobře, když se použije správný nástroj.

 

 

 

Kýl jsem protáhl o povolenou mez a vybavil ho otvorem pro 2kg balastu. Zbytek bude umístěn uvnitř lodi. Zvolil jsem klasický postup stavby, kýlem nahoru,žebra přišroubovaná k desce.Bortovou lištu lepím postupně , ze tří , pak jde ohnout pohodlně.

 

 

Jako materiál na obšívku jsem použil překližku 2,5mm , které mám dostatek z nějaké přepravní bedny. Nařezal jsem z ní pásky šíře 10 a 5 mm. Po opracování a zatmelení jsem vše olaminoval.

 

 

Odšroubováním od desky a odříznutím hranolů se již ukázala Spray v plné kráse. Prozatímní stojan je z polystyrenu a kartonu. Plně vyhovuje. Následovalo vylaminování mezi žebry , impregnace pryskyřicí a zalepení trubky pro hřídel kormidla. Na plaňky paluby jsem použil opět překližku 2,5mm nařezanou na pásky 10mm.

 


Palubu jsem opracoval a položil laminátovou vrstvu. Tu je potřeba obrousit až na sklo, aby se k ní dalo lepit....

 

 

K článku bylo založeno  téma ve fóru a těším se na vaše připomínky, doplnění, náměty a postřehy k technice plaňkovaní trupů.
Jirka 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz