úterý 25. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Praxe > Illbruck - uložení kormidla.

Illbruck - uložení kormidla.

15.02. 2012 | Praxe Vložil(a): Jirka
rudder - kormidlo
rudder - kormidlo

V tomto článku bych se chtěl s Vámi podělit o řešení uchycení kormidla. Sám ho s malou úpravou využívám u modelu Illbruck. Tento způsob je vhodný zejména pro modely NSS-A. Jedná se o model poměrně velký a myslím, že je tohoto řešení možno využít i u ostatních modelů. Jedná se o zcela bezúdržbové řešení vhodné tam kde po zástavbě není přístup  k páce kormidla. Kormidlo se ve finále u vody prostě zastrčí do mechanismu uložení kormidla.

Jarda Pešek

Aretační pružina zajišťuje kormidlo proti vypadnutí. Používám toto řešení více jak 20 let a zatím se mi podařilo utopit 1, slovy jedno kormidlo. Pro správnou funkci je třeba si především dát pozor na utěsnění. „O“ kroužek, jeho velikost je nejlépe určit podle strojnických tabulek, zavisí na použitých rozměrech použité Ms trubičky a hřídelky kormidla. Rovněž tak je třeba zápich na hřídelce kormidla udělat dle tabulek nebo odzkoušet.  Pro snažší zasunutí je v hodné dosti srazit vnitřní hranu trubičky a na konci hřídelky kormidla udělat kulový tvar. Seříznutý kroužek mi v prvém roce pěkně zatápěl Illbrucka.

 

 

Na dalším obrázku je rozkresleno řešení, které jsem v této velikosti používal. Bohužel výkres je kreslen v Modelcadu (program jsem koupil na 1. výstavě Model Hobby) a pro tento článek jsem jej ještě dokresloval a netrefil jsem plně síly použitých čar. Poměrně složitým způsobem pak je převeden do bitmapové podoby, aby byl použitelný jako obrázek. Pokud bude zájem zašlu výkres vytištěný přímo z Modelcadu.
V horní části obrázku je pohled na čep pro páku kormidla. Tehdy jsem používal převážně a zásadně oboustrannou plastovou páku s kovovou vložkou od fy MODELA s vnitřním průměrem 4mm. Na prvém obrázku je od páky kormidla naznačeno jedno táhlo, zásadně však užívám obě strany.  Tvar je dosti zřetelný z výkresu jen je třeba přesně zkalibrovat plošku širokou 2mm s drážkou v hřídelce kormidla. Na tomto podstatně závisí vůle servo-kormidlo.
Pod tímto čepem je nakreslena sestava skládající se z trubky,ložiska čepu a výše popsaného čepu páčky Modela. V tubičce je ve výši zápichu na hřídelce kormidla propilován oválný otvor a to 2x proti sobě. Tento otvor je třeba udělat dle pružinového drátu použitého na aretační pružinu. Pružina zajišťuje kormidlo proti vypadnutí, ale není dobře aby byla moc utopena v trubičce neboť pak stěžuje zasunutí kormidla. Dále je třeba dát pozor, aby nedošlo k přílišnému zeslabení trubičky.Já používám na pružinu strunový drát o průměru  1,2 mm. Na vršek trubičky je naletováno ložisko čepu páčky. Celá sestava je dole zalepena do trupu lodě a dále je uložena mezi aretační pružinou a ložiskem čepu páčky. Vše je vidět na prvém obrázku.
Vedle této sestavy je nakreslena hřídelka kormidla. Zde je třeba udělat zápich široký dle použité aretační pružina, hlouba zápichu není kritická. Drážku pro „O“ dle norem nebo odzkoušet což je dosti problémové.   

 

To snad stačí k řešení jak uložit kormidlo. Jestli se Vám zdá toto řešení pracné tak Vám to jistě vyváží pohoda u vody při sborce a rozborce. Ale ještě nepracujte, i toto řešení se dá zjednodušit a udělat doma na koleně bez zvláštního vybavení, funkce a spolehlivost je stejná. Tak příště.


V Kolíně :  1.2.2012


Jarda Pešek  CZ 41  KloM   Kolín

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz