sobota 15. květen 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Praxe > Kam chodí spát koza? ... aneb pod palubou 2

Kam chodí spát koza? ... aneb pod palubou 2

24.01. 2011 | Praxe Vložil(a): Jirka
PR_006_001B
PR_006_001B

Další zásilka pohledů do podpalubí přišla z Pardubic, kde kotví Spray "s kozou". Co právě teď dělá koza nevím, ale Spray se připravuje na novou sezónu, získává další přesvědčivé detaily atd. Obrázky jsou Pepou skvěle okomentovány a tak si jich užijte...

 

 

Posílám pár obrázků z kterých je vidět vše , co se používá k ovládání lodi
Kormidlo je ovládáno stejně jako na předloze lany vedenými přes kladky a osu  kormidelního kola s tím rozdílem , že lana mizí v podpalubí a jsou ukotvena ke kotouči serva Futaba S29.

 

 

 

Naviják na pravé straně pohání nekonečnou smyčku s napínákem. K této smyčce je na jedné straně lustrsvorkou připojena otěž vratiplachty a besanové plachty , na protější straně pak otěž stěhovky.

 

 

Délka ukotvení na pni od středu otáčení je stejná pro stěhovku a hlavní plachtu , pro besan  je poloviční. Tam se délka otěže skracuje na polovinu jednoduchým kladkostrojem. Takto je dosaženo toho , že se plachty otvírají pod stejným úhlem.

 

 

Naviják na levé straně pohání nekonečnou smyčku, která vychází z kokpitu trubičkou na palubu a přes kladku u rumpálu se vrací druhou stranou zpět. K očku na smyčce , která se pohybuje mezi dvěma vodícími oky , je přivázána otěž kosatky.Ta je vedena do oka na brlení a přes stěh na druhou stranu. Napínání této nekonečné smyčky je řešeno v podpalubí dvěma odpruženými kladkami , pro každou stranu zvlášť. Pro vedení lan u kladek , aby při rázu nepadala,používám spirálovitě stočený drát , do kterého se dá lano navléknout , aniž by se muselo rozpojit.

 

 

To je tak asi vše , co mohu napsat o tom , co se děje v podpalubí.

S pozdravem AHOJ

Pepa Mrákota.

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 258
Akcí: 14
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz